Majetkový úřad měl loni příjmy 1,79 miliardy Kč, druhé nejvyšší od jeho vzniku

03.02.2023

Zpravodajství ČTK: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) loni dosáhl příjmů 1,79 miliardy korun. Příjmy byly o 20 milionů korun vyšší než v roce 2021 a druhé nejvyšší od vzniku úřadu v roce 2002. Většinu příjmů tvořily zisky z prodeje nepotřebných státních nemovitostí, významný podíl měly i pronájmy státních nemovitostí. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Prodeje nepotřebných státních nemovitostí vynesly ÚZSVM 1,2 miliardy korun. K nejvýznamnějším transakcím patřil prodej bytových domů v pražském Motole za 138,6 milionu korun, prodej pozemků v Brně-Žabovřeskách za zhruba 50 milionů korun nebo prodej karlovarského lázeňského domu Mimóza za 19,5 milionu korun. Pronájmy nemovitostí vynesly zhruba 236 milionů korun.

 

"Druhý nejlepší výsledek příjmů v historii našeho úřadu považuji za mimořádný úspěch, neboť značná část agendy ÚZSVM, jako například zastupování jiných organizačních složek státu v právních sporech, dohledávání neznámých vlastníků či řešení bezprizorních státních nemovitostí, žádné příjmy negeneruje. Navíc celkem 3615 nemovitostí v účetní hodnotě téměř 189 milionů korun jsme v loňském roce zdarma převedli obcím a krajům," uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

 

Výdaje ÚZSVM loni proti roku 2021 poklesly o 43 milionů korun na 1,62 miliardy korun. Přispěla k tomu zejména úsporná opatření.

 

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vedle správy majetku zastupuje Česko v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. Hlavní zdroj příjmů úřadu tvoří prodeje a pronájmy pozemků, budov a staveb a také prostředky, které státu připadly z tzv. odúmrtí po zemřelých bez dědiců.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.