Sobota, 14. prosince 2019

U svaté Rodiny objevili kryptu s ostatky

Havlíčkův Brod (Právo) - V Havlíčkově Brodě odborníci pomocí sondy s kamerou zkoumali dvě krypty pod podlahou bývalého klášterního kostela Svaté rodiny. V jedné viděli několik rakví, mohly by to být ostatky mnichů.

​Úřadpro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který areál někdejšího kláštera spravuje, bude jednat s památkáři a archeology o dalším průzkumu, mohl by být v příštím roce řekla Michaela Tesařová z ÚZSVM. Podzemí kostela zřejmě odborníci nezkoumali ani při jeho opravách v 80. letech. „Domnívali jsme se, že v kostele je jedna krypta. Ukázalo se, že tam jsou krypty dvě,“ řekla Tesařová. Obě jsou podle ní v dobrém stavu. Průzkumu se účastnili památkáři. Dva malé otvory pro sondu vyvrtali v podlaze hasiči, a to u oltáře a v zadní části kostela. Krypty byly na obou místech, při první prohlídce se zdály prázdné. Díky lepšímu osvětlení podle Tesařové později průzkumníci uviděli ostatky v kryptě u oltáře. Podle odborníků by tu mohli být pohřbeni mniši augustiniánského řádu.

Ve druhé kryptě by podle předpokladu mohli být pohřbení donátoři řádu. „Ta krypta byla prázdná. Předpokládá se, že pokud by tam zůstaly nějaké rakve s ostatky, tak by byly v bočních stěnách, ale tam jsme se s tou sondou nedostali,“ uvedla Tesařová k prvním výsledkům průzkumu. Barokní kostel je součástí augustiniánského kláštera zrušeného Josefem II. V areálu jsou teď úřady. O provoz kostela se v posledních letech staralo havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny, od letoška má kostel v pronájmu městská společnost Městské kino a divadlo Ostrov patřící městu.