Středa, 22. ledna 2020

Předměty z odúmrtě obohatily sbírky zámků a hradu

21.11.2018
Předměty z odúmrtě obohatily sbírky zámků a hradu
Na základě dvou pravomocných usnesení okresního soudu ve věci projednání dědictví po dvou zemřelých bez žádného dědice, připadly dle občanského zákoníku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Přerově i historicky cenné movité věci.
Všechny předměty byly nabídnuty organizačním složkám státu a státním organizacím, které však neprojevily zájem. Na základě dřívější spolupráce byl poté osloven Národní památkový ústav v Kroměříži, který projevil zájem o některé movité věci – šicí stroj, dětské povídky a komiksy, učebnice dějepisu z roku 1946, televizor, tlustostěnné sklenice, dřevěné válečky, staré vánoční ozdoby, živou abecedu, dřevěnou krabičku se závažím, červené hanácké šátky, hanácký opasek, krojovou hanáckou vestičku a bílou vestičku se širokou červenou stuhou. Předměty budou umístěny na Státním zámku Velké Losiny, Státním zámku Jánský Vrch, Státním hradu Šternberk a v Hanáckém skanzenu v Příkazích.
 
Současně o některé další nabízené věci projevilo zájem Vlastivědné muzeum v Olomouci. Jednalo se o starodávné hodiny, šampusky, fotostativ, fotoaparát zn. ZORKI, staré časopisy, papírové krabice s obsahem různých etiket na zápalky, starodávné nádobí, dřevěné zrcadlo na stojánku, panáčka a panenku z korálků, starou přenosnou pračku s gumovým šnekem, staré papírové bankovky různých měn od roku 1910 do 1950, sbírku svatých obrázků, sbírku starých pohlednic od roku 1914, sbírku reklamních lístků, originál starodávné listiny – dědičný stav svobodného pána a alba s dobovými fotografiemi. V současné době se připravuje návrh smlouvy o bezúplatném převodu.