Sobota, 29. února 2020

Bílina zabezpečila občanům zachování zdravotnické péče

31.12.2005

Bílina - Nemocnice v Bílině patří městu. Zástupci státního úřadu Dana Heřmanská a Jiří Kubricht ji včera slavnostně předali starostovi Bíliny Josefu Horáčkovi.


Město Bílina od roku 1992 bojovalo o bezúplatný převod polikliniky, stacionáře Za Chlumem a vily na Teplickém předměstí, kde je zdravotní středisko. Po dlouhých téměř čtrnácti letech byly včera oficiálně předány veškeré smlouvy o převodu těchto tří zařízení bílinskému starostovi.


"Šli jsme do toho proto, aby nemocnice městu zůstala a provoz byl zachován. Je to velké břemeno do budoucna, neboť zachování provozu stojí nemalé peníze a rovněž údržba není levná," sdělil včera při slavnostním předání představitel Bíliny.


Město získáním nemocnice do svého majetku zabezpečilo občanům města zachování zdravotnické péče. Lidé nemusí cestovat do Teplic nebo Mostu.


Zápis na list vlastnictví města přivítal také ředitel zařízení Josef Chudáček. Myslím, že spolupráce bude dál dobrá na obou stranách, mezi městem a společností HNSP s.r.o., a na chodu zařízení se nic nezmění, vyjádřil se. Město podle něj získalo kvalitní areál s podkladem dobrého zdravotnického zařízení. Zatím bez odpovědi zůstává otázka, zda bude Hornická nemocnice s poliklinikou zařazena do sítě nemocnic či nikoliv. Ale vzhledem k tomu, že máme smlouvu se státem, pokud stát některou oblast znemožní, předpokládáme, že zároveň ustoupí od týkajících se smluvních bodů, uvedl v souvislosti s převodem Roman Šebek, bílinský místostarosta. Podotkl, že o objekty se město staralo celá léta a vše financovalo z městského rozpočtu.


Vlastnictví nemocničního areálu dosáhlo město Bílina po téměř čtrnáctiletém úsilí a vyčkávání. Podle smlouvy se státem je základní podmínkou zachování zdravotnického zařízení na dobu minimálně pětadvacet let.


Součástí zařízení je chátrající stacionář na sídlišti Za Chlumem. Na něj se přísné smluvní podmínky nevztahují. Zdevastovaný stacionář jsme získali v rámci privatizačního projektu. Už je v našich rukách, a teď je na nás, abychom s ním něco udělali. Ať už ho prodat, nebo dát jiným způsobem do pořádku. Byli jsme několik let pod neustálou kritikou občanů, že s tím nejsme schopni něco udělat. Nebyl to ale náš majetek, zmínil bílinský místostarosta Roman Šebek. Nabídneme stavbu k prodeji, dodal.