Čtvrtek, 21. listopadu 2019

Místo do popelnice poputuje sbírka obrazů do Muzea umění

20.12.2012
Olomouc (Olomoucký deník) – Sbírky Muzea umění v Olomouci se rozšířily o pětasedmdesát obrazů českého malíře Františka Bílka. Jejich cena se pohybuje asi kolem 143 tisíc. Pro muzeum je získala kurátorka Simona Jemelková, která po malířově smrti uspořádala pohřeb a pečovala o zákonné opatření jeho pozůstalosti.
​„Hrozilo, že celé dílo i veškerý archiv doslova skončí v popelnici. Po dva roky se hledalo příbuzenstvo pana Bílka a vzhledem k tomu, že se přímí příbuzní s dědickým právem nenašli, pozůstalost propadla Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ řekl k získaným exponátům mluvčí muzea Petr Bielesz.
 
Olomoucké muzeum projevilo o větší část pozůstalosti zájem. Od konce listopadu jsou obrazy, dokumenty, skici a další archiválie z pozůstalosti Františka Bílka v jeho majetku. V horizontu dvou let by se měla uskutečnit komorní výstava, na níž bude autorovo dílo představeno.
 
Olomoucký malíř František Bílek zemřel 3. května 2010, své dílo ale neměl komu odkázat. Nyní je Úřad pro zastupování státu ve věcích majetkových, kterému připadlo, bezplatně převedl Muzeu umění v Olomouci.