Středa, 13. listopadu 2019

Z hraničních přechodů se stalo muzeum či penzion i pro psy

20.12.2012
České Budějovice (ČTK) - Zubní ordinace, hotel pro klienty se psy nebo muzeum železné opony. To vše jsou dnes bývalé hraniční přechody v Jihočeském kraji pět let poté, co se Česko stalo součástí schengenského prostoru, vyplývá z ankety ČTK.
​Bývalé přechody do zahraničí patřily státu. Postupně se jich ale zbavoval, novými majiteli se stala města, kraje nebo soukromníci. Jako poslední prodal stát přechod ve Slavonicích na Jindřichohradecku. Letos v září jej odkoupila soukromá firma za 5,25 milionu korun. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) přebral přechody v roce 2004. "V době převodu objektů do správy ÚZSVM už byla na hraničních přechodech ukončena činnost, a byly tudíž pro celní správu nevyužitelné," řekl ČTK mluvčí úřadu Robert Hurt. Objekt bývalého přechodu ve Slavonicích bude patrně sloužit k bydlení, skládá se ze dvou bytů.
 
Na šumavské Bučině u Kvildy na Prachaticku se lidem naskytne pohled do minulosti. Místem, kudy mohou turisté přejít do Německa, vede plot z ostnatých drátů, stojí u něj strážní budka, závora a věž, odkud kdysi vojáci sledovali dění na hranici. "Slouží to jako memento pro budoucí generace. Ten děsivý pohled na dráty, ta představa, co se na hranicích dělo, kolik lidí při přechodu bylo zabito, to vše je výmluvné," řekl ČTK vlastník Muzea železné opony František Talián, jemuž patři i vedlejší hotel Alpská vyhlídka. Dodal, že přechod na Bučině využívají i střední školy k výkladu dějepisu. "Učitelé tady demonstrují studentům, jak to v minulosti na hranicích vypadalo," uvedl Talián.
 
Na dalším přechodu v Nových Hradech na Českobudějovicku vznikl z budovy penzion pro klienty se psy. Zařízení, které funguje od roku 2010, je jediným svého druhu v okolí. "Nepotřebovali jsme hotel udělat za každou cenu na hranicích. Ale hledali jsme objekt pro náš záměr a naskytla se nám tato příležitost," řekl jednatelka penzionu Andrea Chrastinová. Přechod patří městu Nové Hrady, který jej pronajímá společnosti provozující Penzion na celnici.
 
Podle Chrastinové budova bývalého hraničního přechodu po úpravách interiéru splňuje potřeby tohoto zařízení. "Máme kotce venku, nebo si lidé mohou brát psy i dovnitř. Velkou výhodou je to, že se penzion nachází mimo město, psi tak nikoho neruší," řekla Chrastinová.
 
Další bývalá budova hraničního přechodu v Dolním Dvořišti funguje jako zubní ordinace a laboratoř. Služby českých dentistů tam využívají především pacienti ze sousedního Rakouska.