Čtvrtek, 20. února 2020

Zaměstnanci ÚZSVM přispěli finanční sbírkou na provoz pražského azylového Domu Šance

23.12.2013
Zaměstnanci ÚZSVM přispěli finanční sbírkou na provoz pražského azylového Domu Šance
Celkem 2514 korunami podpořili zaměstnanci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) provoz volnočasového zařízení Dům Šance, které pomáhá sexuálně zneužívaným dětem a mládeži z ulice začlenit se do běžného života.
Resocializační centrum funguje od jara 2012 v Moskevské ulici v Praze-Vršovicích v prostorách bezplatně pronajímaných ÚZSVM občanskému sdružení Projekt Šance. To v roce 1995 založil a nadále vede známý sociální pracovník László Sümegh.
 
Finanční prostředky předané zástupcům občanského sdružení pocházejí z prodeje několika desítek zelenožlutých propisovacích tužek, které v pracovní terapeutické dílně humanitárního centra sestavují samotné „děti ulice“. Vedle tužek zde mladí klienti centra zhotovují i tašky a svíčky, jejichž prodej slouží k financování provozu dílny. Zároveň zde teenageři získávají i sociální a pracovní návyky nezbytné pro úspěšné začlenění do společnosti.
 
„Jsme opravdu rádi za každý finanční příspěvek, kterým nás lidé podpoří. V našem případě opravdu platí, že každá koruna se počítá. Děkujeme lidem z ÚZSVM, že si na nás i v době vánočních svátků vzpomněli,“ uvedl Sümegh při předávání vybraných peněz zástupci ÚZSVM ve společenské místnosti Domu Šance.
 
Dům Šance vznikl v roce 2002 v Praze 5 a v provozu zde byl do července 2008, kdy klienti museli prostory opustit před plánovanou rekonstrukcí, uvádí sdružení na své webové stránce.   Z Prahy 5 se zařízení přestěhovalo do prostor s komerčním nájmem, což však pro humanitární organizaci znamenalo vysoké finanční náklady. Následovalo hledání nového zázemní pro zneužívané děti přicházející do hlavního města často z dětských domovů. Vleklá jednání s pražskými městskými částmi i s magistrátem dopadla neúspěšně. Obrat k lepšímu znamenala dohoda s ÚZSVM, díky níž se v únoru 2012 přestěhoval Dům Šance do nebytových prostor v Moskevské ulici.
 
Oficiální provoz centra byl zahájen 22. března 2012.  Jeho součástí jsou pracovní dílny, klubová místnost, prostory pro různé kurzy a terapeutické prostory. Klienti zde mohou získat alternativní vzdělání, naučí se například pracovat s počítačem a internetem, osvojují si běžné sociální návyky, dostává se jim pomoci s hledáním práce a k dispozici je jim i psychoterapeut. V nabídce je rovněž kurz arteterapie a kanisterapie a je tu také možnost si vyprat, umýt se a najíst.