Čtvrtek, 20. února 2020

Babiš chce rozhodovat o všech státních realitách

02.12.2014
Praha (E15) - Ministerstvo financí se rozhodlo rozprodat nepotřebný státní majetek. Největší rošádu s erárními nemovitostmi za poslední dvě dekády má umožnit novela zákona o majetku státu. Podle ní by měly pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových přejít nejprve všechny budovy, které jiné úřady nepotřebují, ale třeba je jen pronajímají. Ve druhé etapě by pak úřad převzal i nemovitosti, kterých by se státní organizace zbavily dobrovolně. „Když jsme srovnali katastr nemovitostí s Centrálním registrem administrativních budov, zjistili jsme, kolik je v Praze a jiných městech nevyužitých objektů, které jsou potenciálně určené k odprodeji,“ řekl deníku E15 náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

​Pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových již nyní spadá přes sto tisíc nepotřebných realit. „Je to od dvou metrů čtverečních někde ve škarpě až po velmi zajímavé nemovitosti,“ doplnil náměstek. Příkladem je budova na pražském náměstí Republiky, kterou ministerstvo nabídne jako první.

Výnos z prodeje jen těch nejzajímavějších realit se bude počítat na miliardy korun. Ministerstvo je chce investovat do oprav zanedbaných státních budov či do výstavby nových, jako je třeba plánované nové sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu.

„Doba pro prodej podobných nemovitostí v historickém centru Prahy je ideální. Trh se výrazně oživil a podobné investiční příležitosti poptávají nejen čeští investoři, ale i zahraniční investiční skupiny,“ komentoval záměr Babišova úřadu šéf prodejů a akvizic v poradenské společnosti CBRE Jan Hospodář.

Navrhovná novela je nyní v připomínkovém řízení a ostatní ministerstva zatím reagují opatrně. „V případě převedení dispozice se svým nemovitým majetkem by ministerstvo zemědělství nemohlo plnit funkci řádného správce,“ uvedl mluvčí úřadu Hynek Jordán. Diplomaticky mluví Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy: „Co se týče veškerého nemovitého majetku, je to na domluvě na vládní úrovni.“

Ještě než bude novela zákona schválena, hodlá ministerstvo financí začít s rozprodejem vlastních nemovitostí. Úřad nyní sídlí v Praze v šesti objektech, včetně sídla v Letenské 15 na Malé Straně. „Kdyby se tyto objekty prodaly, za zlomek výnosu by se postavila nová budova,“ dodal Závodský. Ministerstvo už zpracovává studii a hledá pozemek. Pokud by se našla parcela vhodná pro umístění hned několika ministerstev vedle sebe, bylo by to prý ideální. události.

„Pokud to technicky půjde, chci, aby se všechno prodávalo formou dražby nebo obálkovou metodou,“ zdůraznil náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Když by však někdo dokázal zvýšit tržby jinou cestou, nebránil by se například ani spolupráci s realitními konzultanty. Vedle výnosů z prodeje si stát slibuje úspory rovněž díky tomu, že jednotlivé úřady nebudou muset nadále vydržovat kapacity zajišťující péči o majetek, jejž ke svému fungování nepotřebují. Na druhé straně potom ušetří za pronájem, který v současnosti platí soukromníkům.
„Chceme státní budovy více vytěžovat a kancelářské plochy redukovat, aby se tam vešly organizační složky, které jsou v nájmu,“ doplnil náměstek. Jako příklad jmenoval Olomouc. V hanácké metropoli sídlí řada úřadů v nájmu u soukromých firem. Na druhé straně tam stojí nepotřebná kasárna, do nichž by se úředníci mohli sestěhovat.

Kromě patrně nejlukrativnější budovy na pražském náměstí Republiky stát k prodeji nabídne s největší pravděpodobností například roky opuštěnou budovu ve Washingtonově ulici nedaleko Václavského náměstí.

Původně se uvažovalo rovněž o prodeji nezaplněné budovy stojící naproti sídlu vlády ve Strakově akademii. Z bezpečnostních důvodů z tohoto záměru sešlo, takže dům místo prodeje bude čekat na nové úředníky.


S plánem na sestěhování ministerských úředníků do jedné budovy a prodej ostatních přišel už v roce 2009 ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Jeho plán ale s odvoláním na realitní krizi zastavila v roce 2012 pozdější vláda premiéra Petra Nečase. Nic nezbylo ani z nápadu na vybudování ministerského kampusu, s nímž přišel tehdejší vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Vedle výnosů z prodeje si stát slibuje úspory i díky tomu, že úřady nebudou muset vydržovat kapacity zajišťující péči o majetek, jejž ke svému fungování nepotřebují