Sobota, 4. dubna 2020

Dáme dům vyšetřovatelům, dozvěděli se squateři

08.12.2014
Praha, Žižkov (Mladá fronta DNES) - Chceme kliniku zpátky. A to za každou cenu. To včera vzkázali úředníci squaterům, kteří minulý týden obsadili budovu patřící státu v Jeseniově ulici v Praze 3. „Setrváním v nemovitosti bez právního důvodu dochází ze strany těchto osob k protiprávnímu užívání, čímž jsou porušována vlastnická práva státu,“ řekl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt. A dodal, že k tomu, aby ochránili svá práva, použijí všechny právní prostředky.

​Squateři dostali pokyn k vyklizení objektu již ve středu, ale včera večer jich v bývalé poliklinice ještě přibylo. Nepřijeli však jako posily kvůli očekávanému zákroku policie, ale díky programu, který na noc z pátku na sobotu občanská iniciativa Klinika připravila.

„Pro děti máme přichystanou mikulášskou a na večer akustický folkový koncert,“ dodal včera za organizátory akce Arnošt Novák.

Do pátečního večera účastníci akce nasbírali tuny smetí, dům vydezinfikovali a uklidili. Celý včerejší den očekávali při uklízení zákrok policie. Ale dopoledne dorazil jen zástupce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a odpoledne je zkontrolovala místní policejní hlídka. Ta jindy do okolí známé žižkovské adresy vyjíždí kvůli potížím s narkomany nebo bezdomovci. Podle Nováka squateři včera odhadovali, že zákrok policie přijde nejspíše v sobotu nebo v neděli velmi brzy ráno – například mezi šestou a sedmou hodinou. Mezi policisty a squatery panuje zakořeněná antipatie. Ta vznikla po policejním zásahu ve vile Milada v roce 2009, kdy se na protest proti vyklizení opevnili squateři na střeše vily. Při potyčkách s policií byli tehdy lehce zraněni tři policisté a dva squatteři

Policie však termín, kdy na Žižkov pošle své jednotky, nesdělila. Od čtvrtka totiž čeká na pokyn majitele nemovitosti. Úřad převzal tuto bývalou polikliniku od nájemce v roce 2012. Chce ji převést na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která podle Hurta dům opraví, a až sem přesune část agendy, ušetří za nájem jiné budovy.

Foto popis| Plány squatterů Projekt obsahuje neziskové nezávislé sociální centrum, kde by pracovali dobrovolníci. Součástí by byla i kavárna, jídelna, dílna, lidová žižkovská univerzita, komunitní zahrada a rodičovský klub.

Foto autor| Foto: Michal Šula, MAFRA
 
O autorovi| Kateřina Frouzová Tereza Blažková, redaktorky MF DNES
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha