Prvorepubliková vila v Ústí je v aukci. Má úžasný výhled, 16 let je prázdná a pustne

13.01.2021

Ústí nad Labem (Aktuálně.cz) – Prvorepublikový dům v Ústí nad Labem, který si v roce 1926 nechal postavit podnikatel Josef Hönig, je na prodej. Stejně jako sídlo jeho "souseda", vilu továrníka Schichta, ho stát nabízí v aukci.

Vily vznikly přibližně ve stejném období a navrhl je architekt Paul Brockardt. Areál Höniga má skoro 15 tisíc metrů čtverečních a je nedaleko centra. Stavba je památkově chráněná.

O aukci informoval web Prázdné domy, který dlouhodobě mapuje prázdné nemovitosti v České republice. "Oproti sousední vile je tato podstatně menší. Výhodou je, že bude méně náročná na rekonstrukci. Vila má určitě potenciál stát se znovu reprezentativním sídlem," říká spoluautor webu a realitní makléř Radomír Kočí, který vilu osobně navštívil.
Termín elektronické aukce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je 27. až 28. ledna. Nejnižší podání je 8 992 000 korun. "V souladu se zákonem o majetku státu jsme areál nabídli nejprve ostatním státním institucím. Žádná z nich o něj ovšem neprojevila zájem, a proto nyní hledáme nového majitele mimo stát, který by pro tento krásný historický objekt nalezl smysluplné využití a vdechl mu nový život," říká mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Hönigova vila stojí v Ústí nad Labem, asi šest kilometrů od centra města. Je sousedkou o něco většího Schichtova domu, který si nechal postavit významný průmyslník rakousko-uherské monarchie. Obě vily získal do správy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a jsou na prodej v aukci. Podnikatelé Josef Hönig a Heinrich Schicht si pro svá rodinná sídla zvolili volné pozemky poblíž ulice Čajkovského. Oba domy navrhl architekt Paul Brockardt a dnes se řadí mezi kulturní památky. "Stavbu vily provedla ústecká stavební firma Alwin Köhler a Co. v roce 1926. Vnitřní interiéry však byly podle zachované korespondence zařizovány ještě po dobu několika následujících let. Drobné stavební zásahy pocházejí z období 30. let 20. století, kdy byla k vile na severní straně západního průčelí připojena nízká přístavba," říká makléř Radomír Kočí, spoluautor webu Prázdné domy, který dlouhodobě mapuje prázdné nemovitosti v České republice a jenž o aukci informoval.


Z terasy rodinného domu je úchvatný výhled na okolní pohoří. Památkáři stavbu hodnotí jako cenný odraz "hospodářské a společenské prosperity města Ústí nad Labem, která dosáhla ve 20. a 30. letech 20. století svého vrcholu zejména v souvislosti s rozvojem chemického průmyslu". Ve vstupní hale je dochované původní schodiště, podlaha a dveře. "Oproti sousední vile je tato podstatně menší. Výhodou je, že bude méně náročná na rekonstrukci," přemítá Kočí. Ze vstupní haly vede cesta do reprezentativní místnosti, kde rodina přijímala návštěvy a důležité hosty. Veškerý život se v obřích prostorách soustředil okolo krbu, kde s velkou pravděpodobností bývalo sezení a knihovna. "Reprezentativní místnost nejspíše sloužila i jako jídelna, protože hned v sousedství se nachází bývalá kuchyně a boční schodiště pro služebnictvo," říká makléř a spoluautor webu Prázdné domy. Z přízemí do prvního patra chodívala rodina po mírně točitém, reprezentativním schodišti. Široké schody se zdobeným zábradlím, dřevěné obložení a řemeslné práce v interiéru si podle památkářů zaslouží mimořádnou pozornost. V prvním patře jsou ložnice, koupelna a skryté vestavěné skříně. Umývárna však není původní, byla upravená někdy po roce 1953. "Ložnice zase hrají různými, ne úplně vhodnými barvami. Naštěstí se v nich ale i tak dochovala řada původních prvků," dodává Kočí.V době totality přešla vila do vlastnictví státu, konkrétně ministerstva pracovních sil, které využívalo areál jako školicí středisko a ubytovnu. Po sametové revoluci byly ve vile koleje Univerzity J. E. Purkyně. Posledních 16 let je vila prázdná a chátrá.


Stejně jako u sousední vily Heinricha Schichta se dá bočním schodištěm dostat do pokojů pro služebnictvo. Součástí domu je velká zahrada, sklepy, terasa a prostorná půda. "Okolí zde naštěstí není zničené, zahrada je také zachovalá ve své původní podobě i s vrátným domkem. Jedinou vadou na kráse je objekt bývalé ubytovny postavený za minulého režimu hned vedle vily. Vhodnou rekonstrukcí ale může tento objekt znovu fungovat k modernímu ubytování hostů. Areál má potenciál pro komerční využití, například jako hotel s wellness," dodává makléř.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.