Reakce na nepravdivé informace v rozhovoru na webu Lupa.cz

26.07.2022

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se opětovně důrazně ohrazuje proti vyjádření Michala Bláhy ohledně Centrálního registru administrativních budov (CRAB).

Tvrzení, že CRAB stál doposud 1,2 miliardy korun, je zcela nepravdivé. To potvrdil i Nejvyšší kontrolní úřad (https://www.nku.cz/cz/pro-media/tiskove-zpravy/centralni-registr-administrativnich-budov-stal-550-milionu--udaje-v-nem-jsou-chybne-a-nespolehlive--statu-pritom-maji-pomahat-lepe-spravovat-majetek-id9236/).


Rovněž není pravdivé vyjádření, že evidence jednoho objektu v CRAB stála 300 tisíc korun. Sám NKÚ uvedl, že se v roce 2016 jednalo o 27 tisíc ročně. I tuto částku považovalo současné vedení ÚZSVM za výrazně přemrštěnou, a proto byly služby CRAB přesoutěženy v transparentní otevřené veřejné zakázce v roce 2019. Úspora díky tomu dosahuje více než 90 %.


Jak už samotný název napovídá, CRAB obsahuje pouze administrativní budovy, nikoliv všechny nemovitosti státu. ÚZSVM na základě analýz údajů z CRAB (např. výdaje na nájemné, provoz a údržbu administrativních budov) navrhuje úsporná opatření či optimalizaci rozmístění státních úřadů po celé republice.  

 

Předchozí reakce ÚZSVM:

 

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.