Středa, 27. května 2020

ÚZSVM reaguje na zavádějící vyjádření předsedkyně Klubu Za starou Prahu

Paní předsedkyně si bohužel nezjistila ani základní informace. Případné prodeje zastaralých a energeticky náročných budov by se vůbec netýkaly historických paláců či sídel ministerstev v centru Prahy.

Jediným objektem sídla ministerstva, který by se zvažoval prodat, by bylo sídlo Ministerstva životního prostředí ve Vršovicích, které bylo postaveno v době bývalého režimu. Jinými slovy ve většině rozhovoru paní předsedkyně plamenně kritizuje něco, co se vůbec neplánuje.

Stát neplánuje v Letňanech ghetto, jak říká paní předsedkyně, ale v případě výstavby administrativního komplexu záměr počítá i s vybudováním například ubytovací části, dětských skupin, stravovacího zázemí, či konferenčních prostor. Naopak navrhovaná výstavba bydlení není na daných pozemcích podle současného územního plánu možná. Navíc v blízkém okolí plánují soukromé subjekty bytovou výstavbu pro několik desítek tisíc lidí. I místní obyvatelé v Letňanech v anketě uvedli jako jednu se svých 10 priorit možnost práce v blízkosti bydliště, což splňuje právě administrativní komplex.
 
Není pravda, že vybudování administrativního komplexu nepřinese úsporu. Projekt by měl rychlou návratnost i díky prodeji zastaralých a energeticky náročných budov (nikoliv historických sídel ministerstev). Dále by se ročně šetřily stamiliony korun zbytečně vyplácených soukromým firmám na nájmech. Tyto prostředky pak chybí jinde.  
 
Co se týče využití pro uvolněné historické budovy, jako Nostický palác či budovy Ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí, je možné je otevřít veřejnosti například jako muzea nebo galerie. Část z uvolněných budov by se mohla vrátit ke své původní funkci bytových domů, které v Praze aktuálně chybí. Jde například o budovy v ulicích Na Kozačce, Orebitská nebo Legerova.