Reakce na tvrzení Prázdných domů ke Karlínským kasárnám

03.06.2020

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uvádí na pravou míru vyjádření Prázdných domů ke Karlínským kasárnám.

Nejprve k nevyužívaným nemovitostem obecně. Není žádným zájmem našeho úřadu nechat státní nemovitosti chátrat. Naopak naším cílem je minimalizovat počet „prázdných“, tedy nevyužívaných nemovitostí. Tento cíl se daří plnit, neboť se od roku 2016 podařilo snížit počet takových nemovitostí o zhruba 60 %. V současné době již jsou v zásadě neužívané jen ty nemovitosti, u nichž to způsobuje objektivní skutečnost (například soudní spor, připravovaný či probíhající prodej nebo převod atd.) Mimochodem, i v databázi Prázdných domů je budov ve správě ÚZSVM minimum. Například budov ve vlastnictví hlavního města Prahy je mnohem více. V našem cíli zásadně snižovat počet nevyužívaných budov výrazně pomohla novela zákona o majetku státu v gesci Ministerstva financí účinná od března 2016 (překladatelem byl současný předseda vlády tehdy ve funkci ministra financí). Podle této novely se totiž mají všechny nepotřebné státní nemovitosti postupně koncentrovat na jednom místě – na ÚZSVM. Ten s nimi pak centrálně nakládá a snaží se jim najít co nejdříve nové majitele s cílem zastavit případné chátrání, ať už uvnitř státu nebo mimo stát. Novela rovněž stanovila povinnost ostatních státních složek při žádosti o převod nemovitostí dokládat účelnost, efektivitu a také naléhavost potřeby. To proto, aby si na sebe státní instituce nepřeváděly jakékoliv nemovitosti a nenechaly je dále chátrat, jak se tomu bohužel v minulosti dělo.

Tento postup se týkal například i zmiňované Invalidovny, i zde mají zástupci Prázdných domů poněkud nepřesné informace. Invalidovnu, stále s viditelným poškozením od povodní z roku 2002, jsme v roce 2016 nabízeli všem organizačním složkám státu a v té době žádná neprojevila zájem. Ani Národní památkový ústav. Proto jsme se pokusili najít nového vlastníka pomocí transparentní veřejné dražby, a to s cílem zastavit chátrání této jedinečné památky. Až po vyhlášení dražby se o budovu přihlásil Národní památkový ústav. Následně musel v souladu s novelou zákona doložit zmíněné dokumenty a rovněž i zajištění finančního krytí rekonstrukce. Právě aby nedošlo k dalšímu chátrání. Po splnění všech náležitostí jsme Invalidovnu na památkový ústav převedli a věříme, že již brzy bude zrekonstruována do své bývalé krásy.

Ohledně nemovitostí v portfoliu ÚZSVM, již před několika lety byl transparentně zveřejněn jejich kompletní seznam na webových stránkách. Seznam je pravidelně aktualizován. Na našich stránkách www.nabidkamajetku.cz je dále veřejnosti k dispozici nejen seznam všech aktuálně nabízených nemovitostí, ale i těch k prodeji či pronájmu teprve připravovaných a dokonce i těch, které si mezi sebou státní instituce nabízejí. Každý se tak může podívat, jaké nemovitosti ÚZSVM spravuje, nabízí nebo bude nabízet. To vše v zájmu co největší transparentnosti a veřejné kontroly.

Zveřejněné informace ohledně Karlínských kasáren jsou na mnoha místech bohužel zcela nepravdivé. Například není pravda, že by ÚZSVM neinformoval současné uživatele o budoucích krocích (nehledě na to, že to nejsou „nájemci“, protože žádné nájemné neplatí, areál užívají zcela zdarma). Jak ostatně sami na facebookových stránkách uvádějí a popírají tím Vaše tvrzení, jednání s nimi trvala téměř rok. Zástupci ÚZSVM jim vysvětlovali, že je podle zákona o majetku státu nezbytné vyhlásit transparentní výběrové řízení na pronájem. A to zejména proto, že se v areálu provozuje i komerční činnost – například bar s nealkoholickými a alkoholickými nápoji, kavárna s občerstvením, sauna, koncerty s vybíraným vstupným atd. Do výběrového řízení se mohl přihlásit každý, včetně současných uživatelů. Do výběru nájemce vzešlého z transparentního výběrového řízení jsme vstřícně nabídli současným uživatelům, že zde mohou zdarma zůstat.

Co se týče role hlavního města Prahy, i zde jsou informace Prázdných domů velmi nepřesné. Kritizují, že stát nabízí kasárna městu s velkými finančními nároky na rekonstrukci. Ovšem realita je zcela opačná. Byl to právě pan primátor, který na jednání v lednu 2019 projevil o kasárna zájem pro umístění magistrátních úředníků sídlících v nájmu. Požadovali jsme výměnu za „pole v Letňanech“, abychom zamezili plýtvání prostředky daňových poplatníků mj. za umístění složek státu v nájmu. Následně jsme se z médií dozvěděli, že už o kasárna magistrát zájem nemá, neboť se rekonstrukce pro úředníky nevyplatí. Poté jsme se ze sociálních sítí či médií dozvěděli, že by si zde město představovalo jednou bydlení, pak kulturní využití, následně v dopise uvádí sídlo Muzea XX. století. Tento stále měnící se názor vrcholných představitelů města rovněž komplikuje definitivní naložení s budovou. S tím souvisí i důležitý problém, a sice využití areálu podle územního plánu města. V současné době je podle územního plánu města areál určen pouze pro armádní a související účely. A to přes to, že stát již v roce 2018 podal žádost o změnu územního plánu. Nemáme bohužel informaci o žádné reakci ze strany města. Přitom budoucí využití je dáno právě územním plánem, který je plně v kompetenci hlavního města Prahy.

ÚZSVM je samozřejmě připraven s městem o majetkových záležitostech jednat, například o směně nemovitostí. Důkazem, že je možné se při dobré vůli dohodnout, je i směna majetku mezi hlavním městem Prahou a ÚZSVM v roce 2017.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.