Čtvrtek, 28. května 2020

Podhradí už vlastní nemovitost, která mu dala jméno. Chystá opravy

23.10.2009
Zavolejte stráže, zbláznilo se páže, zbláznilo se páže, prý chce dobít hrad, mohou si teď spolu s hrdiny známé pohádky Ať žijí duchové zazpívat lidé z Podhradí nad Dyjí. Obec totiž od státu získala starou zříceninu Frejštejn, která se nad vsí pomalu rozpadá.

Zavolejte stráže, zbláznilo se páže, zbláznilo se páže, prý chce dobít hrad, mohou si teď spolu s hrdiny známé pohádky Ať žijí duchové zazpívat lidé z Podhradí nad Dyjí. Obec totiž od státu získala starou zříceninu Frejštejn, která se nad vsí pomalu rozpadá. Někdejší hrad tak po pěti stech letech dospěje zřejmě od loupežnického doupěte třeba k romantické svatební síni pod otevřeným nebem.
ádnou Leontýnku, ani kouzelné skřítky stavitele, jako v oblíbeném filmu, nikdo mezi opršelými zdmi dvakrát pobořené pevnosti pravděpodobně ale ani teď nepotká. O trosky se tak bude muset postarat samotná obec. Ta chce ukázat, proč vlastně nese jméno Podhradí. Hrad, historicky majetkem státu, převádíme obci z důvodu veřejného zájmu kvůli zachování, ochraně a zpřístupnění zříceniny, uvedla Jana Rennerová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu, který dosud ruinu spravoval. Jak dodala, obec se zavázala celý Frejštejn postupně rekonstruovat a přitom zachovat i volný přístup veřejnosti. O převod požádali podhradští zastupitelé před třemi lety. Udělali jsme to proto, že Frejštejn je dominantou Podhradí. Příští rok chceme požádat o dotaci, abychom se mohli postarat o základní zajištění zříceniny. Nyní se totiž ze zdí občas uvolňují kameny, které dopadají až na dvorky do vsi a mohly by někoho zranit, sdělila místostarostka Podhradí Božena Zerzová.

Protože před zimou už obec žádnou údržbu nestihne, umístí na přístupy ke zřícenině cedule s varováním, že vstup je jen na vlastní nebezpečí. Do budoucna hrad chceme využít k pořádání třeba divadelních představení, abychom měli co nabídnout návštěvníkům během letní turistické sezony, dodala Zerzová.

Připomněla, že romantickou zříceninu na vysokém kopci na samém konci Vranovska si už našli snoubenci a svatebčané. Loni v létě jsme tam měli jeden obřad. Snoubencům se líbilo romantické prostředí a krásné vyhlídky. Myslím, že i k tomuhle účelu budeme hrad využívat, naznačila místostarostka. Převod hradu, který je od roku 1973 evidovanou kulturní památkou, obci doporučili i památkáři. Podhradí je sice malá obec s omezeným rozpočtem, ale s pomocí státu už některé potřebné zásahy udělala, řekl Jan Kozdas, z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu. Zřícenina podle něj potřebuje citlivě vyčistit od volně rostoucí zeleně. Na jedné straně je potřeba zabránit dalšímu zbytečnému poškozování zdiva, na druhé straně musí tyto zásahy brát ohled na přírodu. Představuji si spíš výběrové, parkové úpravy, než nějaké rozsáhlé kácení,uvedl památkář.
Obec by podle něj měla upravit i přístupovou stezku k hradu a osadit informační tabule. Ideální by bylo, kdyby měl časem hrad svého průvodce, ale to je už dosti náročný cíl, dodal Kozdas.

Frejštejn památkáři považují za zajímavý cíl pro návštěvníky Vranovska. Dnes sice příliš známý není, ale staří skauti a trempové si ho dobře pamatují. I nyní může být hrad zajímavý, leží totiž uprostřed vyhledávané rekreační lokality. Mohl by jistě hrát roli takříkajíc malého Cornštejna,doplnil Kozdas.Frejštejn založil jako hraniční obranný hrad v polovině třináctého století Přemysl Otakar II. V osmdesátých letech téhož století byl hrad dobyt jako sídlo loupežníků Rakušany, s jejich výpravou tehdy souhlasil i český král Václav II. Hrad ve dvacátých letech patnáctého století získal významný moravský rod Krajířů za služby králi Zikmundovi. Jan Krajíř ovšem z hradu opět udělal sídlo lapků. Na Frejštejn proto tvrdě udeřily moravské stavy, roku 1440 byl hrad dobyt, rozbořen a už nikdy nebyl obnoven.ROMANTICKÉ RUINY. Zřícenina hradu Frejštejn nebyla až doposud tolik turisticky známá a zajímavá, jako nedaleký Cornštejn. Romantická poloha Frejštejna s unikátním výhledem do Podhradí nad Dyjí však nabízí možnosti, kterých by chtěli využít místní zastupitelé.