Čtvrtek, 28. května 2020

Z opuštěných klášterů ožilo jen Hradiště

24.10.2009
Z nevyužitých klášterů letos ožil jen jeden. Na Hradiště začali za noclehem mířit turisté. Hledání vlastníka Louky nemá konce, kapucínský klášter je zablokovaný.

Velké plány, spousta úředních komplikací a nekonečné hledání nového vlastníka. Takový je osud většiny léta opuštěných znojemských klášterů. Jako první, a vcelku nenápadně, ožívá probošství křížovníků na Hradišti.

Klášter na Hradišti před dvěma lety po téměř půl století opustily sestry boromejky. Prázdné budovy uprostřed Hradiště křížovníci posléze pronajali Institutu křesťanské kultury. Ten v něm pořádá své akce, včetně spolupráce s Rakušany. Jedno setkání jsme tu měli zrovna nedávno v září, mimo to tu už byla výstava obrazů či koncert, řekl hradišťský probošt Josef Hudec.

Od jara do podzimu letos také klášter poprvé nabídl levné turistické ubytování. Podle prvních výsledků to vypadá, že sezona dopadla docela dobře. K vyhodnocení se teprve sejdeme, dodal probošt.
Zařízení se šedesáti lůžky vyhledávali podle jeho slov přes prázdniny například cykloturisté, rodiny s dětmi či zájezdy. Pokud vedení řádu prodlouží smlouvu, která zatím platí na rok, rozšíříme propagaci, možná včetně internetových stránek, doplnil probošt.

Naopak dlouhodobě zablokovaná situace panuje kolem kapucínského kláštera na znojemském Masarykově náměstí. Chátrající budovy spravuje brněnské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Na tento majetek se vztahují církevní restituce. V současné době ani neevidujeme žádnou žádost o převod na jiný subjekt, sdělila ředitelka pracoviště Lenka Kolaříková.
Soudní spory mezi státem a Náboženskou maticí, případně čekání na dokončení majetkového vypořádání mezi státem a církvemi již v minulých letech přispěly k nezdaru záměru rekonstruovat klášter na hospic.

V dohlednu není ani dokončení letitého hledání nového vlastníka Louckého kláštera. Úřad pro zastupování státu se letos ve čtyřech kolech marně pokoušel rozlehlý areál prodat. Původně požadoval za zvolna chátrající a téměř dvacet let opuštěné budovy s pozemky sto šedesát milionů korun, posléze slevil na pětapadesát. Když se do žádného ze čtyř kol nepřihlásil ani jeden zájemce, úředníci prodej pozastavili.

Znojemští zastupitelé pak schválili novou žádost o bezúplatný převod kláštera na město. Navrhli jsme to s ohledem na jednání s představiteli úřadu, ze kterých plynulo, že díky novele zákona už nebudou požadovány tak tvrdé podmínky, které jsme museli před dvěma lety odmítnout, uvedl již dříve znojemský starosta Petr Nezveda. Vedle města o klášter projevila zájem skupina investorů ze Středního východu. Úřad obdržel žádost města Znojma o bezúplatný převod a následně město vyzval k doložení a prokázání převodu ve veřejném zájmu. Obdrželi jsme rovněž dopis od potenciálního investora, sdělila mluvčí úřadu Jana Rennerová.
Znojemská radnice výzvu úřadu obdržela v těchto dnech. Zadali jsme aktualizaci studie, s níž se město ucházelo o převod minule. Je to pět let starý dokument, proto jej necháme doplnit a upravit podle současných požadavků, uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová. Úřad pro zastupování státu s rozhodnutím o dalším postupu vyčkává. Počkáme na doručení odpovědi města. Pak úřad rozhodne, zda vyhlásí další výběrové řízení na prodej, nebo začne s městem jednat o bezúplatném převodu, dodala Rennerová.

Zbývající znojemské kláštery jsou již řadu let využité. V minoritském klášteře sídlí Jihomoravské muzeum, klášter dominikánů získali v restitucích řeholníci zpět. Část budovy na České ulici obývají sestry dominikánky, zbytek pronajímají.