Úterý, 26. května 2020

Barokní schodiště na Rychnovsku získaly obce, chtějí jej opravit

Památkově chráněné barokní schodiště ke kostelu Panny Marie Bolestné na vrchu Homole na Rychnovsku získaly od státu obce Lhoty u Potštejna a Borovnice. Schodiště s balustrádami, které je ojedinělou stavební památkou ve střední Evropě, chtějí obce opravit. ČTK to dnes sdělila mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Jana Rennerová.
Schodiště v účetní hodnotě sedm milionů korun úřad nejprve nabízel ministerstvu kultury, kraji a církvi. ádná z těchto institucí ale o památku zájem neprojevila. Schodiště i sochařská výzdoba na schodišti byly restaurovány naposledy v letech 1991 až 2002. Po opakovaných krádežích neopravených i zrestaurovaných váz a andělíčků však byly další práce kvůli nedostatku peněz zastaveny.

Stavba kostela na poutním místě Homole pochází z konce 17. století. Na vrchu byl postupně vybudován poutní areál se dvěma kaplemi a schodištěm. Schodiště je tvořeno 153 kamennými stupni a 16 odpočívadly. Počet schodů odpovídá počtu takzvaných zdrávasů na velkém růženci, odpočívadla odpovídají otčenášům. Sochařská výzdoba pochází z druhé poloviny 18. století. ÚZSVM předal obcím schodiště i s pozemkem o výměře 435 metrů čtverečních.