Pondělí, 17. února 2020

Kříž na Budínce: na čím pozemku vlastně stojí?

Už dva měsíce podstupuje dobronínský občan Milan Litavský jednání s úřady, aby získal dodatečné povolení pro kříž na louce Budínka. Řízení o tom, zda stavba setrvá na místě, nebo bude odstraněna, vede Stavební úřad Polná.
DOBRONÍN
Termín na předložení potřebných vyjádření vyprší dobronínskému občanovi Milanu Litavskému na konci měsíce. Nedá se prodloužit, upozornil vedoucí Stavebního úřadu Polná Pavel Koudela. Největší problém dělá Litavskému sehnat souhlas od majitele pozemku. Nevím, s kým mám jednat jako s vlastníkem, vysvětlil muž z obce na Jihlavsku, který chce křížem připomínat událost z druhé poloviny května 1945, kdy bylo pobito na louce u Dobronína asi třináct osob - podle dokumentační zprávy jde o někdejší obyvatele Dobronína a okolí s německou národnosti.
Nejdříve na louce Budínce stál kříž dřevěný. Ten však neznámý člověk podřízl, proto Milan Litavský postavil pevný kříž ze železa. Tento kříž na louce stojí i nyní, jenže nemá patřičná povolení. A zatím také nemá ani své přesné geodetické zaměření.
Přesná lokalizace kříže není zatím známa, potvrdila ředitelka brněnského Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Lenka Taie Kolaříková.
Náklady na zaměření požadují po Milanu Litavském. Další jednání se vedou kolem toho, kdo se o pozemek pod křížem bude vlastně starat. Ta jednání vede ÚZSVM s pozemkovým fondem. Z mapových podkladů a fotografií, které máme k dispozici, je možné, že kříž by se mohl nacházet na našem pozemku, vyjádřil se neurčitě mluvčí Pozemkového fondu Ivo Vysoudil.
Z výpisu z katastru vyplývá, že pozemek pod křížem je v majetku českého státu.
Odborník na správní právo měst a obcí Radek Ondruš nevidí kříž na Budínce jako nepovolenou stavbu, ale umělecké dílo církevního charakteru.
Kříž by na louce Budínka mohl zůstat bez dalších povolení, řekl Ondruš. Stavební řízení by osobně nezahajoval.
Jenže kříž měří přes čtyři metry a dobronínští radní vyjádřili obavy, že by mohlo dojít k jeho pádu a ke zranění osob.