Sobota, 28. března 2020

říjen

Paradox: církev se chce zbavit kostela

26.10.2016
Praha (Lidové noviny)- Kdysi honosná stavba kostela svatého HavlavÚštěku na Litoměřicku desítky let chátrá. Zeď obrůstají keře, střecha se již dávno zřítila, místo oken zejí prázdné díry. Římskokatolická farnost Konojedy, které ruina patří, se svatostánku chtěla zbavit a převést ho na stát. Ten to ale odmítl a soud mu nyní dal za pravdu.

Stát nemusí platit provozovatelům solárních elektráren odškodné, rozhodl soud.

25.10.2016
Praha (ihned.cz) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uspěl ve třech soudních sporech o náhradu škody za provozování solárních elektráren. Protistrany ve sporu požadovaly po státu zaplacení zhruba 3,5 miliardy korun jako náhradu škody za zavedení finančního odvodu, informovalo ministerstvo financí. Již loni v říjnu úřad uspěl v devíti soudních sporech o 3,2 miliardy korun a letos v dubnu v dalších šesti sporech o 266,5 milionu korun.

Stát prodá majetek podvodníků s lihem, i slavnou „chatu“ za miliony

24.10.2016
Zlín (idnes.cz) - Stát se chystá zpeněžit majetek podvodníků s lihem, Stanislava Pražana a jeho syna, kteří si ve vězení odsedí devět let. Jde o pozemky a domy na Zlínsku. Nejhodnotnější je vila s bazénem, která stojí v chatové oblasti v Lukově.

Mělník touží po Žilkově vile. Zatím marně

24.10.2016
Mělník (Mělnický deník) – Město by se chtělo stát majitelem Žilkovy vily v Nové ulici, již před časem opustil úřad práce. Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše se proto obrátilo na stát, kterému nemovitost patří, zda by ji mohlo získat bezúplatným převodem nebo alespoň za vyvolávací cenu. Marně. „Ministerstvo financí chce významné stavby dražit,“ vysvětlil starosta.

Tisíce pozemků a budov v Česku jsou bez majitele, kvůli nepořádku v katastru

21.10.2016
Praha (blesk.cz) - Zní to neuvěřitelně, ale i 27 let od sametové revoluce objevují čeští úředníci tisíce pozemků a budov, které nikdo nevlastní. Kvůli nepořádku v katastru i zániku spousty státních podniků se nemovitosti poztrácely a dnes komplikují například rozvoj obcí. Při plánování vodovodů nebo třeba nových domů totiž není s kým jednat. Stát se to teď snaží napravit.

Stát prodá majetek podvodníků s lihem

20.10.2016
Zlínský kraj (Mladá fronta DNES) Stát se chystá zpeněžit majetek podvodníků s lihem, Stanislava Pražana a jeho syna, kteří si ve vězení odsedí devět let. Jde o pozemky a domy na Zlínsku, nejhodnotnější je vila s bazénem, která stojí v chatové oblasti v Lukově.

Úřad hledá nájemce Kozího hrádku

20.10.2016
Mikulov, Valtice (Nový život - zpravodajský týdeník) – Měsíčně 1792 korun. Právě takovou částku požaduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových za pronájem mikulovského Kozího hrádku. Památka v současnosti slouží jako turisty vyhledávaná vyhlídková věž. A odpočinkové místo.

Stát chce úřady na vlastní půdě

18.10.2016
Praha (Lidové noviny) - Přes půl miliardy korun platí ročně stát v Praze majitelům kancelářských budov za prostory, které si najímá pro své zaměstnance. Radikálně snížit tuto sumu by měly takzvané úřednické kampusy. Ty by vyrostly na pozemcích, které v Praze vlastní stát či magistrát. Kolik jich bude třeba postavit a v jakých lokalitách, má být zřejmé v průběhu příštího roku.

Za Prahou stojí tajná nemocnice. Komu sloužila a jak vypadá dnes

17.10.2016
Hředle (tn.cz) - Na okraji nenápadné obce Hředle na Berounsku stojí rozlehlá panelová budova, jejíž účel byl místním dlouhé roky tajemstvím. Jedná se o bývalou záložní nemocnici, kterou nechala vystavět československá vláda v 70. letech minulého století.

Správa železnice převzala budovu, kterou obývá Klinika

17.10.2016
Praha (denik.cz) – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dnes oficiálně předal budovu, kde působí Autonomní sociální centrum Klinika, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Formální předání je součástí převodu budovy mezi úřady. Do budovy se kvůli špatným klíčům úředníci nedostali, prohlédli si jen garáže a zahradu. Aktivisté je dovnitř nepustili.

Předlužených dědictví přibývá

17.10.2016
Praha (Česká televize) - Přepis reportáže ohledně přibývajících případů předluženého dědictví.

Co bude s vilou Milada?

17.10.2016
Praha (Česká televize) - Přepis reportáže ohledně pražské vily Milada.

Soud zamítl odškodnění pro Ivanu Königsmarkovou

14.10.2016
Praha (Česká televize) - Reportáž v pořadu Události o soudním procesu s Ivanou Königsmarkovou.

SŽDC převezme Kliniku v pátek, aktivisté zatím zůstávají

14.10.2016
Praha (ct24.cz) - V pátek převezme budovu staré polikliniky na pražském Žižkově její nový vlastník, Správa železniční dopravní cesty. Státní organizace, která objekt převezme od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, potom začne připravovat rekonstrukci, aby mohla na Žižkov přestěhovat své zaměstnance. Konflikt s aktivisty, již Kliniku obývají, SŽDC neočekává.

Soud zamítl část žaloby porodní asistentky Königsmarkové

14.10.2016
Praha (denik.cz) - Obvodní soud pro Prahu 2 ve čtvrtek zamítl část žaloby porodní asistentky Ivany Königsmarkové, ve které požadovala pět milionů korun za nemajetkovou újmu kvůli trestnímu stíhání, její nárok je totiž promlčený. Zbytek žaloby, kde žena požaduje milion korun za údajný ušlý zisk, bude soud dále projednávat. Ve čtvrtek ale nerozhodne. Prezidentka Unie porodních asistentek čelila trestnímu stíhání kvůli domácímu porodu, při kterém zemřelo dítě, po zásahu ústavních soudců byla zproštěna viny.

Stát zabavuje tisíce nemovitostí bez majitele

13.10.2016
Praha (TV Nova) - Přepis reportáže televize Nova ohledně tisíců nemovitostí zapsaných na zaniklé státní subjekty.

Budovu na Žižkově, kterou obývá Klinika, získala Správa železniční dopravní cesty

11.10.2016
Praha (ihned.cz) - Správa železniční dopravní cesty získala budovu v Jeseniově ulici, kterou nelegálně obývá sociální centrum Klinika. Aktivisté prázdnou budovu obsadili v prosinci 2014. Policie ji několikrát vyklidila, poté jim ji úřad na rok zapůjčil a provozovali v ní sociální centrum. O vyklizení budovy se s nimi úřad soudí, uložil jim více než 150 tisíc korun pokuty.

Poctiví úředníci vrátili miliony

07.10.2016
Praha - (TV Nova) - Až 1800 lidí ročně zemře osamoceno. Bez příbuzných a bez závěti. V takových případech jejich majetek propadne státu.

Stát vyhrál spor s potomkem Valdštejnů o pozemky na Malé Straně

07.10.2016
Praha (iHNed.cz) - Soud pravomocně zamítl žalobu Ernsta Waldsteina Wartenberga. Domáhal se vydání zkonfiskovaných pozemků na Malé Straně a Hradčanech v Praze. Potomek Valdštejnů nesplnil podmínky pro vydání nemovitostí podle zákona o půdě.

Ubikace po Sovětech jsou zlikvidované. Bezdomovci se s nimi loučili piknikem

05.10.2016
Olomouc (Olomoucký deník) – Ubikace, které v Olomouci zůstaly po sovětských vojácích, rozebrali spolu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) hasiči.