Řopík včetně parcely má nového majitele

14.11.2023 - Liberec

Další z řady objektů stálého lehkého opevnění na Liberecku našel svého majitele. ÚZSVM tentokrát prodával řopík porostlý mechem včetně stavební parcely.

Řopík a 21 m2 velká stavební parcela pod ním leží v katastru Machnína. Neuzavřená stavba bez inženýrských sítí je v lesích, přístupná jen přes pozemky jiných vlastníků a pouze pěšky.

Vyvolávací cena byla stanovena na 50 330 korun. Do aukce se přihlásili tři zájemci a vzájemně se přehazovali, rozhodl až 12. příhoz ve výši 69 696 korun.

 

Označení řopík má původ ve výkonném orgánu, kterému příslušelo tato opevnění v letech 1935-1938 vybudovat. Ředitelství opevňovacích prací (ŘOP) vzniklo v roce 1935 a lidové označení řopík získaly obranné pevnůstky nedlouho poté. Každý řopík má své unikátní označení kombinující čísla a písmena, díky kterému je možné ho přesně lokalizovat a také se dozvědět jeho konkrétní parametry, jako například typ a umístění střílen či datum betonáže.

 

Linie pohraničního opevnění vystaveného v Československu v letech 1935-1938 jako obrana proti Německu, Maďarsku, Rakousku a Polsku je v zahraničí známá také jako Benešova linie. Řopíky, tedy pevnůstky lehkého opevnění, dále v linii doplňovaly železobetonové objekty těžkého opevnění, například dělostřelecké tvrze nebo pěchotní sruby. Pevnůstky lehkého opevnění mají vzor ve stavbách Maginotovy linie. Původně se počítalo s výstavbou 15 463 řopíků, nedokončilo se jich však ani 10 000.

Přílohy:LB-10 - Machnín.jpg
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.