Pátek, 29. května 2020

Svojkov získal další budovy u skalního hrádku

14.08.2009
Svojkov na Českolipsku získal bezúplatným převodem od státu dvě další budovy u zříceniny stejnojmenného skalního hradu.
Svojkov na Českolipsku získal bezúplatným převodem od státu dvě další budovy u zříceniny stejnojmenného skalního hradu. Sjednotilo se tím vlastnictví a obci nyní patří už celý areál. Svojkov, podle Jany Rennerové z tiskového odboru Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, nově nabyl hospodářskou budovu bývalého zámečku, která sloužila jako technické zázemí, a také dřevěnou chatu. Od loňského dubna je také vlastníkem pozemků a zříceniny skalního hradu Svojkov ze 14. století. Komplex je významným kulturním dědictvím. Pozemky mají parkový a lesoparkový charakter a jsou prohlášeny za kulturní památku. Zahradu chceme regenerovat a vybudovat v ní naučný park, doplnil starosta Gustav Pilz.
Obec už zaplatila asi sto tisíc korun za projekt úprav a na jaře začala s odstraňováním náletových dřevin. Investovala do něj také část peněz, které dostala na zeleň od Svazku obcí Novoborska. Skoro 30 let si parku nikdo nevšiml, podotkl starosta. Obnova čtyřhektarového parku přijde na tři miliony korun a finance na ni chce Svojkov získat z evropských fondů.
V parku Svojkov pořádá oslavy dne dětí nebo takzvané čarodějnice. V hospodářské budově by mělo vzniknout zázemí, kam se budou moci návštěvníci akcí v případě nepříznivého počasí uchýlit. Měl by v ní vyrůst i byt pro zahradníka, který se bude o park starat.
Obec chce, aby chráněná kulturní památka připomínala dalším generacím bohatou kulturní minulost místa. O získání areálu usilovala šest let.