Pondělí, 24. února 2020

Kraj a město už mají pozemek pro nový soud

26.08.2008
Příprava výstavby krajského soudu v Pardubicích pokročila do další fáze. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových totiž poskytl pozemky, na kterých justiční palác vznikne.
Příprava výstavby krajského soudu v Pardubicích pokročila do další fáze. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových totiž poskytl pozemky, na kterých justiční palác vznikne.
Celkem pět pozemků o rozloze zhruba 7 700 metrů čtverečných o účetní hodnotě více než 2,5 milionu korun převedl ÚZSVM Krajskému soudu v Hradci Králové. Pozemky, které se nacházejí v lokalitě U Stadionu a Na Spravedlnosti, mají být využity pro účely výstavby sídla budoucího Krajského soudu v Pardubicích, uvedl mluvčí úřadu Robert Hurt.
Díky převodu pozemků může ministerstvo spravedlnosti začít pracovat na projektu nového soudního dvoru, který by měl vyrůst Na Spravedlnosti do roku 2012.
Se zhotovením projektové dokumentace může ministerstvo začít už v září. Práce na projektu může trvat tak rok a další tři se bude zhruba stavět, do roku 2012 by tak kraj měl mít vlastní justiční komplex, řekl první náměstek hejtmana pardubického kraje Roman Línek.
Místo pro krajský soud se hledalo v Pardubicích několik let, vhodná lokalita se nakonec vyskytla Na Spravedlnosti před policejní budovou. Pozemky, které kraj a město pro stát připravují, budou stát necelých 40 milionů korun. Dvě třetiny platí kraj, zbylou třetinu uhradí pardubická radnice. Jako protihodnotu od státu následně město a kraj získají parcelu v ulici U Stadionu, na které stojí zchátralé torzo sportovní haly.
Místo Na Spravedlnosti je podle mne ideální. Soud bude hned naproti budoucího krajského policejního ředitelství, prostor je dobře dopravně dostupný a navíc obě instituce vlastně rozšíří centrum Pardubic, řekl Roman Línek.
V plánovaném justičním paláci za 600 milionů korun by měly najít místo čtyři instituce - krajský a okresní soud a krajské a okresní státní zastupitelství. Pobočka krajského soudu, která je v Pardubicích od roku 2003, dosud sídlí v pronajaté budově naproti ČEZ Areně.
Teď je důležité, aby Ministerstvo spravedlnosti mělo na stavbu dostatek peněz, dodal Línek.
Pokud mu jeho přání vyjde, už za čtyři roky by Pardubický kraj měl mít všechny důležité instituce. V kraji totiž na rozdíl od většiny ostatních regionů zatím neexistují plnohodnotné krajské soudní a policejní instituce. Krajský soud i policejní ředitelství sídlí v Hradci Králové.
O tom, zda budou ze současných poboček krajských soudů, například pardubické či liberecké, vytvořeny soudy samostatné, musí rozhodnout parlament formou zákona, konkrétně změnou zákona o soudech a soudcích, uvedl mluvčí hradeckého soudu Michal Strnad.
Krajské policejní ředitelství by mělo být umístěno v budově současného okresního policejního ředitelství v ulici Na Spravedlnosti, tedy naproti plánovanému krajskému soudu. Dům bude nutné rekonstruovat a zvýšit, jak prokázala objemová studie, kterou nechal na své náklady kraj zpracovat.
Na umístění policejního komplexu se již v lednu shodli zástupci kraje, správy východočeské policie a policejní školy. Hlavní slovo bude ale mít Ministerstvo vnitra, ředitelství by mělo vzniknout do roku 2012.