Sobota, 4. dubna 2020

Kraj i obce získají hraniční přechody

13.08.2008
Otázka, co bude s budovami po celnících na hranici se Slovenskem, je vyřešena. Tedy alespoň částečně.

Otázka, co bude s budovami po celnících na hranici se Slovenskem, je vyřešena. Tedy alespoň částečně.

Přechody ve Střelné a Starém Hrozenkově, které po vstupu České republiky do schengenského prostoru osiřely, získá totiž od státu Zlínský kraj. Ty zbývající zřejmě využijí samy obce, na jejichž katastru leží.
Kraj chce mít zmíněné dva přechody ve svém vlastnictví především proto, že poblíž nich mají vést v budoucnu důležité silnice. Pohlídá si tak snadno, aby místo nich nevyrostlo něco, co by mohlo tyto plány zkomplikovat.

Například v blízkosti bývalé celnice ve Střelné vede koridor pro rychlostní silnici R49. Její přesná trasa ale zatím není známá.

Na hraničním přechodu by se mohly objevit nové aktivity, které by šly proti záměru vybudovat cestu. Proto jsme považovali za nutné převzít je od státu, uvedl krajský radní Petr Hradecký.

Za stejného důvodu si chce kraj pohlídat majetek na přechodu ve Starém Hrozenkově. V jeho blízkosti má totiž zase vést nový silniční obchvat obce.
V současné době ve spolupráci s celníky koordinujeme přesun nákladních vah, které tam ještě jsou, řekl Hradecký.

Ve Strání vybudují sociální byty. Fakt, že Zlínský kraj tyto bývalé hraniční přechody získá bezplatným převodem od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, narušuje plány obcí. Alespoň prozatím. Například ve Starém Hrozenkově totiž chtěli do budov po celnících přesunout soukromou vysokou školu. V jednom z tamních objektů už dnes funguje ubytovna pro studenty. Měli jsme o to zájem, ale kraj nás předběhl. Slíbil nám ale, že se s námi o dalším využití přechodů bude bavit, uvedl starosta Starého Hrozenkova Milan Vaculík.

Ve Střelné zase chtěli v nemovitostech po celnících zbudovat zařízení sociálního charakteru. Také od záměru museli upustit.

Podle Hradeckého ale bude kraj dlouhodobější využití budov a ostatních ploch na hraničních přechodech řešit s obcemi společně.

Až se situace kolem plánovaných cest vyjasní, budeme s obcemi řešit, co dál, řekl radní.
Tuto otázku už mají vyřešenu například ve Strání. V budovách bývalého přechodu obec postaví sociální byty. Podle místostarosty Antonína Zámečníka už má Strání podepsánu smlouvu o převodu majetku s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.