Neděle, 26. ledna 2020

Stát zdědil spartaka. Jako odúmrť

29.08.2008
Najděte nového majitele pro automobil Škoda 440 Spartak. Před tímto kuriózním úkolem stáli v uplynulých dnech pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Prostějově.
Najděte nového majitele pro automobil Škoda 440 Spartak. Před tímto kuriózním úkolem stáli v uplynulých dnech pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Prostějově.
Státu vůz připadl poté, co zemřela jeho dosavadní majitelka. ena totiž neměla žádné dědice, a podle zákona v takových případech přechází majetek státu jako takzvaná odúmrť. Soudní komisař osloví stát až poté, kdy má zjištěno, že žádný dědic není, vysvětlila Lenka Kolaříková, ředitelka úřadu. K případům, kdy stát zdědí majetek po zemřelém, dochází podle ní přibližně jednou měsíčně.
Ale aby odúmrť obsahovala historický automobil, to se úřadu v Prostějově ještě nestalo.
Tohle je opravdu neobvyklé. Nejčastěji stát získá jako odúmrť pozemky, nemovitosti, cenné papíry či obnošené šatstvo. Jen výjimečně třeba starožitnosti nebo šperk, sdělila Kolaříková.
Světle zelená škodovka vyrobená v 50. letech měla řazení u volantu a byla bez bezpečnostních pásů. Bohužel se k ní nedochovala technická dokumentace, pouze návod k obsluze a mazací plán. K vozu patřil také celý soubor náhradních dílů. Automobil, který si pořizovali i sovětští pohlaváři, mohl dosáhnout rychlosti až 115 kilometrů v hodině. Později ho nahradil známější typ Octavia.
Prostějovský úřad nabízel vůz postupně různým státním institucím. Zájem projevilo až Technické muzeum v Brně. To shromažďuje vozidla, vyrobená na území bývalého socialistického bloku, a spartak jim ve sbírce chyběl. Jedná se o sériově vyráběný typ, nikoli unikát. Na našich silnicích byly tyto vozy k vidění ještě v 70. letech. Zařadili jsme ho proto do depozitáře, uvedla kurátorka sbírky historických vozidel z Technického muzea Sylvie Dyková. Letos získalo brněnské muzeum do své sbírky ještě jeden vůz po majiteli, který zemřel bez dědiců. Nestává se často, že bychom jako odúmrť získali auto. Ale zrovna letos k tomu došlo dvakrát, řekla Dyková. Do muzea se takto dostal i předválečný automobil Tatra 57 A z Havlíčkobrodska. Podle Dykové jde o sběratelsky zajímavější vůz, který ale bohužel není zrovna v nejlepším stavu.

Budeme s ním mít ještě dost práce. Jeho majitel ho totiž zabezpečil tak, že do něj až po střechu naskládal cihly, vysvětlila kurátorka.
Nestává se často, že bychom jako odúmrť získali auto. Ale zrovna letos k tomu došlo dvakrát. kurátorka sbírky historických vozidel