Pondělí, 17. února 2020

Z hranic mizí odbavovací místa

15.08.2008
Dělníci bourají závory i zastřešení. Budovy zůstanou
Jižní Morava - Dělníci v těchto dnech rozebírají bývalé hraniční přechody na jihu Moravy. Po loňském rozšíření schengenského prostoru ztratily smysl. Těžká technika srovnává se zemí hlavně střešní konstrukce odbavovacích prostorů nad vozovkami. Výjimkou je bývalý česko-rakouský hraniční přechod Mikulov, kde zastřešení zatím zůstane. Důvodem je nevyjasněnost vedení trasy silnice I/52 mezi Brnem a Vídní. Rozsah bouracích prací tak bude stanoven později, uvedla ředitelka brněnského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Lenka Kolaříková.
Naopak v plném proudu jsou demoliční práce v prostoru Hatí na Znojemsku. Tamní mohutné konstrukce, které průjezd hranicí zastřešovaly, mají zmizet do konce měsíce. Zůstane jenom centrální budova uprostřed.
Stejné práce lze v těchto dnech vidět třeba i v místě bývalého hraničního přechodu Břeclav-D2. Tam už je skoro hotovo. Ještě se bude dělat povrchový koberec, uvedl Radovan Psota z firmy Stapo Morava, která má demoliční práce na starosti.
Jihomoravští zastupitelé by ještě do krajských voleb měli schválit smlouvy o převodu budov na bývalých přechodech ze státu na kraj. Pro objekty, které po rozebrání bariér bránících plynulému provozu osiří, zatím hledá kraj smysluplné využití.
Hejtmanství má zájem o devět přechodů. Například v objektech v Mikulově a ve Vratěníně na Znojemsku by měli sídlit záchranáři. Toto je ale zatím jen záměr, uvedl jihomoravský radní Lubomír Šmíd.
Využití pro dalších sedm hraničních přechodů, které má kraj získat, zatím úředníci ani politici nenašli. Podle Šmída nabídne hejtmanství budovy svým příspěvkovým organizacím, případně je pronajme.
U prázdných budov přijde jen ostraha na 21 milionů korun ročně a dalších sedm milionů korun bude muset kraj brzy vynaložit na drobné stavební úpravy, jimiž by se odstranily překážky v provozu. Jediný hraniční přechod, který kraj nepřevezme, je v Hatích. Brněnské Technické muzeum by v objektu chtělo zřídit muzeum celnictví.
* Kde se bourá Demolují se budovy na bývalých hraničních přechodech na silnicích I. třídy ve Velké nad Veličkou, Poštorné, Mikulově, Hatích a Břeclavi-D2. Mizí překážky bránící plynulému provozu - závory, buňky, ostrůvky či zastřešení nad vozovkami.
S jejich bouráním na silnicích II. a III. třídy se letos nepočítá.
Výjimkou je Lanžhot-Brodské.
Zdroj: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových