Pondělí, 21. října 2019

Během letošní poloviny roku nalezly úřady majitele 1500 nemovitostí

30.08.2012
PRAHA (Mediafax) - Dosud neznámé vlastníky se během prvních šesti měsíců letošního roku podařilo zjistit Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSM) u více než 1500 nemovitostí. Stát si do svého majetkového portfolia připsal 700 z nich,.
PRAHA (MEDIAFAX) - Dosud neznámé vlastníky se během prvních šesti měsíců letošního roku podařilo zjistit Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSM) u více než 1500 nemovitostí. Stát si do svého majetkového portfolia připsal 700 z nich, zbylé objekty patřily většinou obcím, informoval ÚZSM ve středu.
 
Od roku 2006 prověřili zaměstnanci regionálních pracovišť ÚZSVM celkem 30 711 nemovitostí. Vlastníka se podařilo určit v 16 383 případech, přičemž do majetku Česka přibylo 7903 nemovitostí, což představuje 48 procent ze zjištěných případů.
 
"Nemovitosti jsou v katastru často zapsány na neznámého vlastníka, nebo jde o vlastníka zapsaného bez řádného identifikátoru, případně o nemovitosti nezapsané na žádném listu vlastnictví. Počet těchto případů dosahuje v celé ČR několika stovek tisíc, jedná se tak o závažný problém," uvedl vedoucí samostatného oddělení komunikace ÚZSVM Robert Hurt.
 
Takzvaný "neznámý vlastník" je podle Hurta nejen velkou překážkou pro nakládání s nemovitostmi, ale i pro správní řízení týkající se například sousedních pozemků. Dohledávání a identifikace vlastníků je proto trvalou agendou majetkových pracovišť ÚZSVM.
 
"Předpokládáme, že i v nejbližších letech nalezneme v katastru několik tisíc neznámých majitelů ročně. Podíl státu na prolustrovaných vlastnících by mohl být opět zhruba poloviční," odhadl Hurt.
 
Identifikaci neznámých vlastníků se ÚZSVM věnuje od svého vzniku v roce 2002. Od roku 2006 ÚZSVM v této oblasti přímo spolupracuje s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním na základě uzavřené dohody.