Úterý, 19. listopadu 2019

Husitské muzeum dostalo kryt. Uloží v něm archeologické sbírky

10.08.2012
TÁBOR (Mladá fronta DNES) - Husitské muzeum v Táboře získalo zdarma od státu kryt civilní obrany včetně rozsáhlých podzemních prostor. Muzeum chce nově nabytý majetek u rybníka Jordán v účetní hodnotě 2,1 milionu korun využít pro depozitáře a zřízení nové expozice.
Počítáme tam s depozitářem archeologického materiálu a do budoucna také s vytvořením nové expozice zaměřené na historii židovského osídlení,“ potvrdil ředitel husitského muzea Jakub Smrčka.Budova stojí na pozemku ve vlastnictví města, stejně jako ostatní pozemky, které tvoří sousední park. Jeden z nich vlastní pražská Židovská obec, protože tu býval židovský hřbitov. Zničili ho nacisté.
 
Nenápadný objekt schovaný mezi stromy je vstupním prostorem do bývalého podzemního krytu civilní obrany o celkové ploše téměř 514 metrů čtverečních, který se nachází pod parkem na náměstí Prokopa Velikého.
 
Podzemní úkryt měl původně sloužit k ochraně obyvatel při mimořádných událostech či přímém vojenském ohrožení státu. Proto ho chtěl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových převést na táborskou radnici, zastupitelé ho však odmítli.Když byl objekt vyjmut ze sítě stálých úkrytů civilní obrany z Havarijního plánu Jihočeského kraje s tím, že se nadále předpokládá jeho využití v případě přímého vojenského ohrožení země, správce ho chtěl prodat ve výběrovém řízení. Nikdo o něj však nestál.
„V poslední době jsme kryt i s podzemními prostorami pronajímali a naposledy ho využíval jako skladovací prostory táborský okresní soud,“ sdělil Robert Hurt z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
 
Než do něj začne husitské muzeum navážet své archeologické sbírky, musí v krytu provést revize elektřiny, doplnit elektrické topení, upravit podlahy a pořídit nový bezpečnostní systém.„Na minimální variantu nového depozitáře potřebujeme sehnat 800 tisíc korun, zatím máme připraveno půl milionu. Do práce se pustíme na podzim,“ plánuje Smrčka.
 
Foto popis| Vstup Pod parkem na náměstí Prokopa Velikého v Táboře se nachází kryt civilní obrany. Teď bude sloužit Husitskému muzeu.
 
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy