Čtvrtek, 28. května 2020

Liberec dostal osmnáctimilionovou pokutu od státu

08.08.2012
Liberec (ČTK) - Liberec dostal od Úřadu pro věci zastupování státu ve věcech majetkových pokutu 18 milionů korun. Podle úřadu Liberec pochybil tím, že dal do zástavy kancelářskou budovu bývalého Uranu a tím porušil jedno ustanovení smlouvy o bezúplatném převodu ze státu na město. ČTK to dnes řekl ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).
"Zaplatit ji máme ve třech šestimilionových ročních splátkách," uvedl Šolc. Výše pokuty se podle něj odvíjí z odhadní ceny budovy.
 
Na radnici se zatím nerozhodli, zda pokutu zaplatí nebo se budou soudit. "Probírat to budeme na čtvrtečním mimořádném zastupitelstvu," konstatoval Šolc.
 
Několikapatrovou budovu Uranu získal Liberec bezúplatně od státu před sedmi lety. Zavázal se tehdy, že 20 let bude budova sloužit jen pro výkon státní správy. Nesměl ji ani částečně pronajmout neziskovým organizacím, jak tehdy zamýšlel.
 
Ve smlouvě je podle Šolce také ustanovení, že budovu nesmí dát do zástavy. To magistrát porušil před dvěma lety, když vydával dluhopisy za dvě miliardy. "Aby mohlo město před dvěma lety nemovitosti zastavit, potřebovalo souhlas ministerstva financí, které je nadřízeným orgánem úřadu pro věci zastupování státu ve věcech majetkových," upozornil Šolc. Obává se ale, že ani to Liberci ve sporu se státem zřejmě nepomůže.