Pondělí, 21. října 2019

Muzeum v Táboře bude mít expozici v bývalém vojenském krytu u Jordánu

13.08.2012
České Budějovice (iDNES.cz) - Husitské muzeum v Táboře získalo zdarma od státu kryt civilní obrany včetně rozsáhlých podzemních prostor. Nově nabytý majetek u rybníka Jordán za 2,1 milionu korun využít pro depozitář archeologického materiálu a zřízení nové expozice.
"Do budoucna by tam měla vzniknout nová expozice zaměřená na historii židovského osídlení," potvrdil ředitel husitského muzea Jakub Smrčka.
 
Budova stojí na městském pozemku, stejně jako ostatní, které tvoří sousední park. Jeden z nich vlastní ale pražská Židovská obec, protože tu býval židovský hřbitov. Ten zničili nacisté. Nenápadný objekt schovaný mezi stromy je vstupním prostorem do bývalého podzemního krytu civilní obrany o celkové ploše téměř 514 metrů čtverečních, který se nachází pod parkem na náměstí Prokopa Velikého.
 
Podzemní úkryt měl původně sloužit k ochraně obyvatel při mimořádných událostech či přímém vojenském ohrožení státu. Proto ho chtěl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových převést na táborskou radnici, zastupitelé ho však odmítli.
 
"V poslední době jsme kryt i s podzemními prostorami pronajímali. Naposledy ho využíval jako skladovací prostory táborský okresní soud," uvedl Robert Hurt z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
 
Než do něj začne husitské muzeum navážet své archeologické sbírky, musí v krytu provést revize elektřiny, doplnit elektrické topení, upravit podlahy a pořídit nový bezpečnostní systém.
 
"Na minimální variantu nového depozitáře potřebujeme sehnat 800 tisíc korun, zatím máme připraveno půl milionu. Do práce se pustíme na podzim," plánuje Smrčka.