Pondělí, 14. října 2019

NPÚ získal od ÚZSVM bezúplatně nemovitosti v Babiččině údolí

25.08.2014
NPÚ získal od ÚZSVM bezúplatně nemovitosti v Babiččině údolí
Dvě stavební parcely v národní kulturní památce Babiččino údolí v katastrálním území Ratibořice u České Skalice bezúplatně převedlo Národnímu památkovému ústavu Odloučené pracoviště ÚZSVM Náchod.
První pozemek - stavební parcela se rozkládá u parkoviště před zámkem v Ratibořicích. Na druhé stavební parcele se nachází stavba sklepa. Převod nemovitostí schválený Ministerstvem kultury ČR proběhl v červnu letošního roku.
 
Babiččiným údolím nazval krajinu táhnoucí se od České Skalice podél řeky Úpy poprvé roku 1878 smiřický lékař a spisovatel Otakar Jedlička. Ratibořické památky - areál se zámkem, Starým bělidlem, mlýnem a dalšími objekty vyhlásila 24. února 1978 vláda ČSSR za národní kulturní památku. Již v červenci roku 1952 prohlásilo ministerstvo školství, věd a umění Ratibořice s údolím za státní krajinnou a národní rezervaci. Později byla příroda Babiččina údolí zahrnuta do chráněného území a v současnosti je jeho jižní část od České Skalice až ke Slatinskému mlýnu národní přírodní památkou s rozsáhlým ochranným pásmem.