Pátek, 21. února 2020

Stát bojuje o 240 miliard

27.08.2015
Lidové noviny, 27.8.2015, Strana: 1, Autor: Adam Junek. Ztracená ropa v případu Viktoriagruppe, miliardová arbitráž kvůli krevní plazmě Diag Human, pohrobci padlé Investiční a Poštovní banky nebo náhrada škod z dob privatizace Mostecké uhelné společnosti. Kauzy, které plnily titulní strany novin, mají jedno společné – hromadí se na státním seznamu vleklých soudních sporů za miliardy korun.
A nejsou v tom samy. Celkem stát u soudů různých instancí řeší pře, v nichž jde o 240 miliard korun. „V této chvíli řešíme za stát přes 8100 soudních sporů, v nichž jde o tuto částku,“ potvrdila LN generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu. Navíc případů, kdy stát musí bránit miliardy nebo stamiliony, přibývá. Vloni úřad zastupoval stát v 7600 řízeních. Stovky miliard navíc Nejtěžší případ, který ÚZSVM řeší, je agenda kolem Viktoriagruppe. Česko si u této německé firmy uložilo část svých strategických zásob ropy. Společnost zkrachovala a insolvenční správce české pohledávky popřel. Stát tak musí o své nároky, které se pohybují významně nad miliardou korun, bojovat u soudů.
 
Horentní suma, o kterou stát hraje, nemusí být přitom vůbec konečná. „Největší co do výše požadované částky je spor související s kdysi plánovanou výstavbou dálnic. Tam je údajná pohledávka za 13 miliard dolarů, což by představovalo asi 260 miliard korun,“ vysvětluje Arajmu. „Vzhledem k tomu, že teprve běží spor o pravost dokumentů, na jejichž základě by šlo škodu uplatnit, nemáme tuto sumu započítanou v celkovém čísle našich sporů,“ dodala. Rekordní odškodnění Miliardové obchodní kauzy ovšem tvoří jen zlomek toho, co úřad řeší. Nejčastěji zastupuje stát v případech žalob na náhradu škody kvůli špatnému úřednímu postupu. Ovšem i ty dokážou s částkou, kterou stát u soudů brání, pořádně pohnout.
 
Podle výroční zprávy totiž mezi nejvýznamnější spory, které stát vede, patří i 20 let starý případ lékaře kurdského původu Yekty Uzunogla. Ten byl v roce 1994 zadržen a 2,5 roku strávil ve vazbě pro podezření z přípravy trojnásobné vraždy, obchodu se zbraněmi či vydírání a mučení. Plně osvobozen byl až v roce 2007. O rok později dostal alespoň za soudní průtahy od ministerstva spravedlnosti odškodné pět milionů korun.
Dodnes ovšem běží několik soudů o jeho další kompenzaci. A ÚZSVM vede tuto kauzu s částkou přibližně 54 miliard korun.