Středa, 27. května 2020

Invalidovnu není komu prodat

09.08.2016
Praha (MF DNES) - Do dražby barokní památky se nikdo nepřihlásil. O budovu však mají nyní zájem památkáři.
Veřejná aukce Invalidovny, ve které byla historická budova k mání za 637,7 milionu korun, včera skončila neúspěchem. A to ještě předtím, než vůbec začala. Aby k ní totiž mohlo dojít, museli by svou nabídku podat nejméně dva kupci. O barokní památku v Karlíně neprojevil zájem ani jediný. Nejvýznamnější letošní prodej státního majetku se proto neuskuteční. Zdá se však, že i přesto má chátrající stavba naději, že se do ní brzy vrátí život. O Invalidovnu se totiž najednou přihlásil Národní památkový ústav (NPÚ) s tím, že je připraven ji převzít do své správy. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který prodej připravoval, teď čeká na oficiální žádost. Pokud však přijde, stavba skončí bez dalšího prodlení v rukou památkářů. „K dnešnímu dni je jasné, že jsme připraveni objekt Invalidovny převzít,“ potvrdila záměr NPÚ jeho mluvčí Jana Tichá.
 
K jakému účelu bude Invalidovna pod správou památkářů využita a kolik peněz bude muset stát za její rekonstrukci zaplatit, však sdělit nechtěla. „Další informace vzejdou až z jednání s naším zřizovatelem, tedy ministerstvem kultury, která začnou příští týden,“ dodala Tichá. Invalidovna tak pravděpodobně zůstane v rukou státu. Právě potom v posledních týdnech volala řada odborníků, kteří vyjádřili obavu, že prodej a komerční přestavba Invalidovny by mohla ohrozit její budoucnost. „Nákupní centrum Palladium a další příklady obdobných komerčních přestaveb až příliš jasně ukazují, jak radikálně a nevratně při nich bývají památky poškozeny,“ napsali v prohlášení teoretici architektury z Akademie věd a univerzit v Praze, Olomouci a Brně.
 
Památkáři změnili názor
 
Invalidovna sloužila až do roku 2014 jako skladiště pro desetitisíce archiválií a dokumentů českého vojenství. Od té doby se pro ni však nepodařilo najít využití. ÚZSVM ji proto nejdříve zdarma nabídlo státním institucím, ty o ni však neprojevily zájem. „Za poslední rok to mohly učinit hned třikrát, naposledy letos v březnu,“ říká mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Úřad proto památku nabídl ve veřejné dražbě. S tím Tichá nesouhlasí. „Podle mých informací nebyl objekt Invalidovny jako nepotřebný majetek NPÚ nabídnut tento ani minulý rok,“ říká. Ležatka kontroval, že ministerstvo kultury, jehož součástí je i NPÚ, bylo osloveno napřímo přes datovou schránku a sám NPÚ je součástí systému, přes který byla budova nabízena v březnu.
 
I přes tyto neshody úřad zájem památkářů vítá, věří totiž, že se díky němu podaří objekt uchránit před další devastací. „Jediné, co mě mrzí, je zbytečná práce i náklady na přípravu prodeje. To úsilí jsme mohli věnovat jiným státním nemovitostem,“ řekla Kateřina Arajmu, ředitelka ÚZSVM. Otázkou zůstává, proč se do dražby nepřihlásil ani jediný zájemce. Podle architekta Zdeňka Lukeše si developeři dobře uvědomili, že by měli při využití Invalidovny svázané ruce. „Je pro ně často výhodnější postavit objekt na zelené louce než zápasit s budovou, kde máte pořád za zády památkáře a nemůžete udělat žádné větší zásahy,“ říká Lukeš a připomíná, že stejná situace nastala i v případě kasáren v Karlíně, která se v aukci také neprodala.
 
Podle Ležatky předcházela prodeji objektu mezinárodní kampaň a odmítl, že by úřad jeho přípravu podcenil. Nemohl prý ani ovlivnit vyvolávací cenu, protože její minimální výše je podle zákona stanovena znaleckým posudkem. „Případné zájemce mohlo teoreticky ovlivnit prohlášení NPÚ z minulých týdnů stejně jako mediální vyjádření významných osob,“ připustil.
 
Oprava může stát i miliardu
 
V minulosti měla o Invalidovnu zájem i Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK), která do ní chtěla přesunout část výuky. Z koupě nakonec sešlo. „Rekonstrukce Invalidovny je natolik finančně náročná, že si ji jako fakulta nemůžeme dovolit,“ uvedla mluvčí fakulty Ina Píšová. Invalidovna je od roku 1958 kulturní památkou. Její význam potvrzuje i skutečnost, že ministerstvo kultury v současnosti rozhoduje i o tom, že se stane národní kulturní památkou. Tím by se přidala k dalším asi třem stovkám památek, které v České republice požívají nejvyšší možné ochrany. Stavba je však dlouhodobě ve špatném stavu, který zhoršila i povodeň z roku 2002. Cena její opravy tak podle odhadů dost možná překročí miliardu korun. „Stát by s ní měl začít něco dělat. Nejhorší by bylo, kdyby se Invalidovna jen zamkla a nechala dál chátrat,“ dodává Lukeš.
 
***
 
Anketa Jak by měla být Invalidovna využita?
 
Zdeněk Lukeš architekt Řadě lidí už došlo, že by tam neměl být hotel či kanceláře. V části by mohlo být muzeum a také archiv pro památkáře či školicí centrum. Rozhodně by to měla být živá budova, ne mrtvá, jak tomu bylo v posledních dekádách.
 
Vít Vlnas historik Mohla by sloužit jako vojenské muzeum, stejně jako ta pařížská. Ovšem takové, kde by válka a vojenství byly ukázány v kulturních souvislostech. Prostor Invalidovny vybízí k tomu, aby v ní byla i knihovna či místa pro interaktivní pořady.
 
Jan Wolf radní pro kulturu Vítáme, že má o ni zájem Národní památkový ústav, který je k tomu nejpatřičnější. Pokud by však z jeho záměru sešlo, zasadím se o to, abychom Invalidovnu odkoupili ve prospěch města, ač pro ni aktuálně nemáme využití.