Stát se chce zbavit vily známého továrníka

08.01.2021

Ústí nad Labem (Mladá fronta DNES) – Patnáct let prázdná Schichtova vila v Ústí nad Labem se možná dočká nového majitele. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ji za vyvolávací cenu necelých 16 milionů nabízí k prodeji v elektronické aukci.

„Vilu jsme převzali od Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v loňském roce na základě darovací smlouvy, dohodu schválilo i ministerstvo financí,“ vysvětlila mluvčí úřadu Michaela Tesařová. „Hned po převzetí jsme začali hledat nového majitele, nejdříve jsme ji nabídli státním institucím, žádná z nich ale zájem neměla. Proto nyní hledáme nového majitele mimo stát,“ doplnila mluvčí.


Vilu, kterou si ve dvacátých letech minulého století nechal postavit významný ústecký podnikatel a průmyslník – výrobce známého mýdla s jelenem – Heinrich Schicht, využívala univerzita do roku 2005 jako chlapecké studentské koleje. Když se poslední studenti odstěhovali jinam, řešila univerzita, co s nevyužívaným objektem dál. Několik let se ho snažila prodat i prostřednictvím realitních kanceláří.


„Musím říct, že i když tady bydleli studenti, je vila opravdu ve velmi dobrém stavu,“ zhodnotila dnešní stav Tesařová. Dochovaly se tady například vestavěné skříně, schodiště nebo štuková výzdoba. Někde jsou původní podlahy, v jedné z koupelen stojí původní porcelánová vana z dvacátých let minulého století. Heinrich Schicht spolu s manželkou Martou byli velkými podporovateli a mecenáši umění, ve vile probíhaly různé kulturní akce, výstavy, večírky. „V přízemí se například nachází ručně malovaná tapeta s orientálním motivem. Tu si přivezla Marta Schichtová, manželka Heinricha, ze své cesty kolem světa,“ popsala Tesařová.


Od roku 2014 je vila kulturní památkou, nový majitel tak musí počítat tím, že veškeré úpravy musí konzultovat s Národním památkovým ústavem. S budovou Schichtovy vily získá nový majitel ještě přes dva hektary pozemků a také některé drobné nemovitosti, například garáže.


„U lukrativnějších nemovitostí, jakou vila určitě je, je pro účast v aukci podmínka složení kauce, zpravidla ve výši 10 procent minimální ceny. V tomto případě je to tedy necelých 1,6 milionu korun,“ upozornila případné zájemce Tesařová. Na prodej je v elektronické aukci také vila továrníka Josefa Höniga, ten měl v Ústí koželužnu.Kromě pozemku o rozloze téměř dva hektary patří k vile i bývalá ubytovna postavená v těsném sousedství. Vyvolávací cena je stanovena téměř na 9 milionů korun.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.