Stát zabavuje auta i hodinky

22.09.2020

Lounsko (Žatecký a lounský deník) – Věci zabavené pachatelům trestných činů končí v aukci. Na Lounsku se takto prodal i dům.

Páchá-li někdo trestnou činnost svým automobilem, může o něj přijít. Státu takto ročně propadnou desítky aut a dalších věcí.Poté končí zpravidla v elektronických aukcích. Takové hrozbě nyní čelí 40letý muž, kterého nedávno kontrolovala policejní hlídka v Podbořanech při řízení osobního auta. Za volant usedl v době, kdy měl dva tresty zákazu řízení. Navíc policisté provedli u muže i orientační test na užití drog, který vyšel pozitivně. „Podezřelý byl zadržen a jeho vozidlo, se kterým řídil i přes vyslovené zákazy, policisté zajistili jako nástroj trestné činnosti. O auto by tak v případě rozhodnutí soudu o uložení trestu propadnutí věci mohl přijít nadobro,“ vysvětlila policejní mluvčí Miroslava Glogovská.


O tom, zda auto propadne státu, rozhodne Okresní soud v Lounech. „Nevedeme statistiky, ke kolika takovým rozhodnutím dojde. Z osobní znalosti mohu sdělit, že trest propadnutí věci byl v posledních třech letech uložen v jednom případě, a to v souvislosti s páchanou trestnou činností,“ sdělil asistent soudce Okresního soudu Louny David Vincík. Hospodaření s dopravními prostředky, které propadly nebo byly zabrány v trestním řízení, přísluší Policii ČR. Seznam dražených vozidel je na webu Centra zajištěných aktiv ministerstva vnitra, aktuálně nabízí 12 aut zabavených po celém Česku.


Pokud státu propadne nemovitost, o její prodej se postará Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho lounské pracoviště nedávno prodalo rodinný dům s pozemky v Kystře na Lounsku. „Jeho majitel se dopustil trestné činnosti zpronevěry,“ řekla referentka vztahů k veřejnosti ÚZSVM Michaela Tesařová.Dům se nabízel za 560 tisíc korun, nakonec se v aukci prodal o sto tisíc korun dráž.


Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Lounech ale v poslední době prodal i jiné zabavené věci. Například náramkové hodinky, které odsouzenému zabrali ve věznici Nové Sedlo na Žatecku. „Hodinky našla vězeňská služba u odsouzeného při prohlídce jeho skříňky. A protože je neměl zaevidovány v kartě seznamu osobních věcí, byly mu odňaty. Při následném šetření odsouzený uvedl, že si je vypůjčil od jiného odsouzeného, který je však rovněž neměl v kartě osobních věcí zaevidovány. Proto byly hodinky na základě zákona o výkonu trestu odnětí svobody zabrány a následně předány do majetku ÚZSVM,“ vysvětlila Michaela Tesařová. Hodinky se rovněž prodaly v aukci. Z nejnižšího podání ve výši 500 korun se jejich cena navýšila na 700 korun.


Kvůli spáchání přestupku nebo trestného činu majitelé v okrese Louny v poslední době přišli o sekeru použitou při rvačce, pruty na pytlačení, týrané psy nebo falešné obrazy známého malíře. ÚZSVM v Lounech je prodal, v případě falešných obrazů malíře Kamila Lhotáka je nechal zlikvidovat. „Obrazy byly opatřeny signaturou Kamila Lhotáka, přestože je nenamaloval. Nejednalo se ani o reprodukce. Na základě znaleckého posudku soud ověřil, že obrazy jsou falzy.


Soud usoudil, že by tato díla mohla být do budoucna zneužita, proto obrazy zabral a předal ÚZSVM, který je následně zlikvidoval,“ vysvětlila Eva Spálenská z oddělení komunikace ÚZSVM.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.