Středa, 23. října 2019

Byt na zámku či v roubence

Střední Čechy (Mladá fronta DNES) - V kraji jsou na prodej historicky cenná obydlí. Zchátralé skvosty zachraňují nejen noví majitelé, ale také nadšenci, kteří věnují čas budovám, které jim ani nepatří.
Třetí pokus a opět žádná nabídka. Zámku v Načeradci na Benešovsku se nepodařilo najít nového majitele ani v lednové dražbě. Cena při posledním pokusu o prodej byla 17,9 milionu korun. „Aukce nebyla úspěšná, přestože jsme cenu snížili. Budeme vyhlašovat další kolo, předběžně v březnu,“ říká mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka. „Takže nás čekají dva tři měsíce klidu a pak budeme opět s napětím čekat, co bude dál,“ reaguje na vývoj situace načeradská starostka Petra Bartoníčková. O budovu, v níž až do předloňska sídlil dětský domov, městys neusiloval. Šlo by totiž o velkou finanční zátěž. Starostka nejvíce lituje přilehlého parku. „Mohli by ho využívat staří i mladí, nyní je, bohužel, nepřístupný,“ podotýká Bartoníčková.

Selská stavení jsou dostupnější

O podobné památky nemá často zájem nikdo, dokonce ani stát či krajský úřad. Z podobných důvodů jako městys Načeradec. Chybějí peníze na správu či opravy a pro objekt by bylo nutné najít využití. „Musíme ale postupovat dle zákona o majetku státu a nejprve nabídnout objekt všem státním institucím,“ vysvětluje Radek Ležatka s tím, že u většiny památek s cenou, která se pohybuje v desítkách milionů korun, se čeká na kupce minimálně měsíce.
Stejné zkušenosti mají také realitní kanceláře, které rovněž nabízejí budovy se staletou historií. Podobný osud jako Načeradec má kupříkladu zámecké sídlo v Polních Voděradech. Požadovaná cena je nyní 45 milionů korun. Areál vzdálený devět kilometrů od Kolína je ve velmi dobrém stavu. Což je paradoxně tak trochu handicap. „Časem si podobné nemovitosti kupce najdou. Prodejní cena ale odpovídá tak polovině nákladů, které prodávající investoval,“ tvrdí realitní makléř Jiří Bílek. Podle jeho zkušeností se totiž částečně či kompletně zrekonstruované památky prodávají obtížněji. Nicméně v případě Polních Voděrad jistá naděje svítá. „Prodáváme zámek už zhruba rok. Nyní ovšem jednáme dokonce se dvěma zájemci,“ říká Jiří Bílek.
Trávit chvíle klidu v místnostech, kterými kráčela historie, si při pohledu na realitní servery lze dopřát i za příznivější cenu. Zvláště pokud se zájemce nechce stát rovnou zámeckým pánem, ale vystačí si s venkovským stavením. K mání je třeba patrová roubenka z přelomu 17. a 18. století. Domek se zahradou v Bělé pod Bezdězem lze pořídit za 1,3 milionu korun. Kdo si připlatí ještě další tři miliony, může se stát novým statkářem ve Žloukovicích poblíž Nižboru. Tamní usedlost nedaleko od řeky Berounky se může chlubit stářím kolem 300 let. Jen o něco dražší je panské sídlo v obci Kluky na Kutnohorsku. Bez majitele či bez naděje na zlepšení zanedbaného stavu jsou v kraji desítky památných staveb. Občas se však podaří najít řešení, třeba v Kácově na Kutnohorsku. Městysu se podařilo prodat tamní zámek soukromníkovi. Důvod? Peníze na opravu nemohl dát ze svého, rekonstrukce památky totiž měla stát až čtvrt miliardy. Nový majitel už zahájil práce na fasádě a střeše. V kácovském zámku má být po jeho vylepšení kavárna a také muzeum. Majitel tak nabídne část svého paláce k užívání veřejnosti.

Radost, nebo koule u nohy?

Cennou budovu se podařilo zachránit také v Zaječově na Hořovicku. V podbrdské obci koupila skupinka nadšenců od obce za symbolickou cenu barokní budovu zvanou Zděná. Prostřednictvím Spolku Zděná 2012 objekt postupně opravují. Peníze na stavební práce pocházejí z darů či dobrovolného vstupného na přednášky či koncerty, které spolek pořádá. „Podařilo se nám získat také dotaci od Středočeského kraje. Zděná bude multifunkčním centrem. Uděláme tam ubytování, informace pro turisty a také prostory pro kulturní a společenské akce,“ představil plány starosta Spolku Zděná 2012 Aleš Krajdl.

V Rožmitále zabrala petice

Jiný příběh je naopak záchrana dřevouhelné vysoké pece Barbora v Jincích. Historicky cennou huť v tomto případě odkoupil městys a plánuje v ní po opravách provozovat muzeum. „Celý areál má 1,3 hektaru, takže počítáme, že bychom tam dělali i venkovní akce,“ uvedl jinecký starosta Josef Hála. Stojaté vody se pohnuly také v letité kauze zámku v Rožmitále pod Třemšínem. Většinový vlastník americké národnosti jej nechal chátrat. Památkářům přes veškeré snahy o domluvu nezbývalo než udělovat opakované pokuty. Pomohla až nedávná podpisová akce. Aktivita místních pod vedením fotografky Evy Heyd tak už má výsledky. Tlak petice a otevřeného dopisu přiměl oba současné majitele k jednání. Zástupci neziskové organizace na ochranu kulturního dědictví Czech national Trust (CNT) se s nimi sešli v Praze. CNT se podařilo dosadit na zámek nového správce, který už začal s menšími opravami a úklidem v okolí památky.