Pondělí, 21. října 2019

Nové korzo i místa pro bydlení

Hrušovany nad Jevišovkou (5plus2) - ​Hrušovanské letos čekají velké změny díky desítkám proinvestovaných milionů. Tou, která přijde záhy, je otevření zrekonstruovaného náměstí za 19 milionů korun. „Hotovo bude do konce února, pokud dovolí klimatické podmínky. Vznikne tady 41 parkovacích míst, multifunkční smart sloup, úřední digitální cedule i větší posezení pro lidi a více stromů,“ popisuje starosta města Miroslav Miloš.

Už dříve radnice koupila hotel Central, ze kterého chce do září za 23 milionů vybudovat společenské centrum. „Sál má sloužit plesům a dva salonky svatebčanům nebo pro oslavy. Prostory pro cukrárnu a kavárnu mají být v centru dokončeny do podzimu,“ přibližuje starosta. V centru má navíc najít své místo i dětský koutek nebo služebna strážníků. Samostatnou kapitolou, kterou město píše už několikátý rok, je výstavba v lokalitě bývalého zahradnictví. Sítě jsou hotové pro šedesát bytových jednotek, už předloni se jich dočkala i necelá třicítka rodinných domů. „Celkem chceme postavit do osmi let přes sto bytových jednotek,“ nastínil starosta.

Bydlení se ale rozrůstá i v dalších lokalitách – například Sklepní nebo Severní. Celkem tak Hrušovany poskytnou na 160 parcel pro bydlení. „Povedlo se nám kromě jiného získat pozemky od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, proto můžeme nabídnout tolik lokalit. Myslím, že do desíti let bychom mohli mít všechno zasíťované,“ odhadla referentka hrušovanského úřadu Lenka Šibalová.

To ze smělých plánů není pořád vše. Město získalo dotace na autobusový terminál a lidé by odtud mohli jezdit už ke konci roku. Už dříve tu také otevřeli novou sportovní halu s celou řadou sportovišť nebo mokřad. Město má ale i resty. Třeba koupaliště nefunguje už jednatřicet let, radnici nepatří pozemky, na nichž stojí. „Máme naplánováno přírodní koupaliště v blízkosti Jevišovky, směrem na Drnholec. Ale nejsem si jist, že to zvládneme v tomto volebním období, investic je strašně moc,“ upozorňuje starosta. Chátrá i zámek, protože opravy by spolkly 160 až 180 milionů. Zázemí tu má přitom najít muzeum, vinárna, obřadní síň i každoroční Letní slavnosti města. Zatím se tady na několik etap jen dělala statika a nyní krovy.