Pondělí, 21. října 2019

V bývalém, "okresu" se Petr Narwa i po letech cítí stále jako doma

03.02.2006

Město a stát se shodly na společném vyrovnání, které má doložit smlouva


Bývalý přednosta rychnovského Okresního úřadu Petr Narwa se vrátil "domů", a to přímo do objektu v Havlíčkově ulici, který teď vlastní město. Po několikaletém působení v Hradci Králové, ve funkci ředitele tamního Odloučeného pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), teď vede rychnovské pracoviště.


Rychnov n. K. - "Kdybych řekl, že jsem po "prvním" vstupu do proskleného výtahu bývalého Okresního úřadu po tolika letech nic necítil, lhal bych. Byl jsem rozrušený, prožíval jsem to emotivně, protože zejména novou přístavbu jsem vždy rád viděl. Připomínala mi totiž naši ideu, jak jsme si tehdy přestavbu objektu představovali. Jak to bylo pro někoho utopistické a hodně názorů bylo proti," vzpomíná Petr Narwa na zásadní chvíle svého života.


Nadčasová přestavba


Právě hlavní hala která byla a na naše poměry stále je architektonicky a prostorově nadčasová, byla Narwovým "miminkem". "Jezdil jsem po světě a mohl jsem tak srovnávat. Měl jsem představu a nechtěl jsem žádný kompromis. Tehdy se nám podařilo sehnat i dotaci z ministerstva financí. Náš rozpočet byl totiž na podobné realizace vždy malý. I když nakonec vše dopadlo jinak, protože přišly úsporné balíčky a část peněz jsme nakonec museli použít z rozpočtu, záměr byl dotažen do konce," pokračoval Narwa, podle kterého byl projekt natolik univerzální, že po všech změnách ve veřejné správě funguje stále bez problémů.


Ve vzájemné shodě


Protože komplex budov bývalého Okresního úřadu soud přiznal jako historický majetek městu, ÚZSVM zde funguje v nájemním vztahu na základě uzavřené smlouvy. "Úřad pro zastupování státu má pronajaté celé patro, kde dříve sídlila statistika. S městem jsme připravili smlouvu o vyrovnání vzájemných závazků a pohledávek. Dokument je připravený k podpisu oběma stranami," reagoval na dotaz Petr Narwa.

Jeho slova potvrdil i rychnovský starosta Jiří Rokl. "Skutečně jsme se shodli a čekáme na podepsání smlouvy o vzájemném vyrovnání. V tuto chvíli jsme rádi, že zde úřad funguje, platí nájem a objekt je tak plně využitý," míní rychnovský starosta.


Důvod vzniku ÚZSVM


ÚZSVM vznikl ze zákona č. 201/2002 Sb. k 1. červenci 2002. Hospodaří se státním majetkem movité i nemovité povahy a zastupuje majetkové zájmy státu v soudních a jiných právních řízeních. V současnosti spravuje pouze na východě Čech majetek v účetní hodnotě přes dvě miliardy korun.

Jde např. o hraniční přechody (Orlické Záhoří), administrativní objekty (rychnovský útvar HZS) nebo kulturní památky (Homole, Šediviny).