Úterý, 26. května 2020

Zaneřáděný byt teď spravuje stát

08.02.2006

Ve vaně sto padesát párů bot, šaty zavěšené ve sprchovém koutu, léky a potraviny s prošlou záruční lhůtou poházené různě po dvou obytných místnostech. Majitelem nepořádku v pětatřicetimetrovém bytu na sídlišti Štěpnice v Uherském Hradišti je přitom stát.


Přesněji Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Původní majitel bytu totiž nezanechal dědice a státu byt automaticky připadl na základě takzvané odúmrti. Stát touto právní úpravou získává majetek v případech, kdy po zemřelém neexistuje dědic, anebo tehdy, když právoplatná osoba dědictví po zemřelém odmítne. Jen v posledním čtvrtletí loňského roku jsme zastupovali stát téměř ve dvou stovkách takových případů, sdělila Právu Lenka Kolaříková, ředitelka Územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Brně. Majetek, který úřad takto získá, pak většinou zpeněží ve výběrových řízeních a výtěžek odvádí do státního rozpočtu.


Bude to i případ nevábně vypadajícího bytu v Uherském Hradišti, ten ale musí úředníci napřed nechat vyklidit.

S postupným vyklízením už jsme začali. Prádlo a obuv nejsou jen ve dvou obytných místnostech, ale také v předsíni, sociálním zázemí, na balkóně i ve sklepní kóji. A koupelna sloužila zůstaviteli bytu jako šatna, popsal neutěšený stav Adam Halmoši z úřadu pro zastupování státu.

Nepořádek v bytě, především potraviny s dávno prošlou záruční lhůtou, mohl po čase ohrožovat i další nájemníky sídlištního panelového domu. Právní úprava takzvané odúmrti ale na podobné případy pamatuje. Kdyby neexistovala, museli by zákonodárci schválit jiný způsob, uvedla Lenka Kolaříková.