Pondělí, 21. října 2019

Odúmrť. Staré slovo má stále platný obsah

19.02.2004

Benešovsko - Šestnáct případů takzvané odúmrti řešil loni Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na Benešovsku. Do státní pokladny takto přibyl majetek osob, které zemřely a neměly žádného zákonného ani závětního dědice.

"Nejčastěji tímto způsobem získává náš úřad z odúmrti nemovitosti, zejména pozemky," uvedla Izabela Filová, vedoucí samostatného oddělení Komunikace ÚZSVM s tím, že státu připadají samozřejmě také vybavení domů a osobní věci zemřelých.

"Poměrně často jsou to vkladní knížky, ale také hodnotné zlaté mince, prstýnky a snubní prstýnky. Do vlastnictví státu přecházejí i další zlaté šperky, jako přívěsky, brože a náramkové hodinky."

Majetek získaný státem předává ÚZSVM k ocenění komisi Puncovního úřadu a následně ho tomuto úřadu také převede. Zatímco loni stát získal majetek formou odúmrti v šestnácti případech, rok předtím to bylo pouze třináctkrát.

V roce 2002 stát nabyl na Benešovsku čtyři domy, dvacet pozemků, čtyři vkladní knížky, jednu hotovost a akcie, rok nato připadlo českému státu z okresu Benešov pouze devět pozemků, pět vkladních knížek, dvě hotovosti a jeden restituční nárok. "Ten je dosud v řízení," dodala Izabela Filová.