Pondělí, 14. října 2019

Stát nabízí zápůjčku bývalé polikliniky v Praze na Žižkově

10.02.2015
Praha (ČTK) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí zdarma výpůjčku nevyužívané polikliniky na Žižkově v Praze. Uzávěrka přihlášek je 16. února. ČTK to zjistila z webu úřadu. Server aktuálně.cz napsal, že úřad se pro výpůjčku rozhodl na pokyn nadřízených z ministerstva financí. Na konci listopadu loňského roku obsadili chátrající polikliniku squatteři. Po několika dnech je vykázala policie.
Kolem využití budovy se už několik měsíců vedou bouřlivé debaty. Aktivisté chtěli v opuštěném areálu vytvořit komunitní centrum. Narazili ale na nesouhlas úřadu. Budovu měla převzít Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která má o objekt stále zájem.
 
"Důvodem pro vypsání výběrového řízení bylo zajistit smysluplné využití budovy bývalé polikliniky v Jeseniově ulici do doby jejího převodu (na GIBS)," řekl mluvčí úřadu Robert Hurt. Ušetří se tak podle něj peníze za ostrahu objektu. Zástupci iniciativy Klinika, kteří o užívání objektu usilují, přihlášku do výběrového řízení zváží. "Je to pro nás nová informace. Budeme o tom jednat v průběhu tohoto týdne," řekl ČTK mluvčí Kliniky Arnošt Novák. Výpůjčka by podle něj měla být jen dočasná, zhruba na rok.
 
GIBS o budovu nadále stojí. "Náš zájem o tuto budovu stále trvá, o právo hospodaření s ní jsme zažádali v listopadu a do rozhodnutí příslušných orgánů by bylo předčasné předjímat kdo a za jakých podmínek ji bude využívat. Ve chvíli, kdy bychom budovu využívali pro naše potřeby, by účast jiného subjektu možná nebyla," uvedl na dotaz ČTK vedoucí oddělení metodiky a prevence GIBS Jan Melša.
 
Ze zveřejněné nabídky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových vyplývá, že by měla být poliklinika využívána k nevýdělečným činnostem spojeným se sociálními, humanitárními, vzdělávacími a kulturními aktivitami.
 
Na místě se kvůli zamýšlenému využití objektu několikrát demonstrovalo. Do debaty se zapojilo i vedení Prahy. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ), který si budovu prohlédl spolu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), sliboval, že si město budovu pronajme a následně ji poskytne aktivistům. Zatím se tak nestalo. "Mým cílem bylo zprostředkovat jednání, což se podařilo," řekl dnes Stropnický ČTK. "Přímá zápůjčka Klinice bude nejlepší variantou," doplnil.