Pátek, 28. února 2020

Článek plzeňského Práva o bývalém kulturním domě Svornost

10.02.2016
Plzeň (Právo) - Goodbye, Svornost. Známý kulturák v plzeňské čtvrti Doubravka má nového majitele. A vypadá to tak, že sál, kde se scházeli místní bigbíťáci, čeká demolice. Na jeho místě vyroste bytový dům.
Zdevastovaný a léta zavřený rozsáhlý komplex odkoupila od státu pražská společnost C Kapital Inwest. Firma, která se zabývá pronájmem nemovitostí, bytů i nebytových prostor, získala Svornost v dražbě, když v konkurenci dalších čtyř zájemců podala nejvyšší nabídku – 8,83 miliónu korun. Tedy o 2,3 miliónu více, než bylo stanovené minimum. „Kupní cena byla doplacena 28. ledna,“ potvrdil Radek Ležatka, tiskový mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Ještě letos hodlá nový vlastník Svornost zbourat. „V souladu s územním plánem zde chceme postavit polyfunkční dům – nahoře budou byty, v přízemí obchody,“ řekl Právu Petr Dvořák, projektový manažer C Kapital Inwestu. Stavba by měla být výškově úměrná třípatrové bytovce na protějším rohu ulice. „Kolik by zde mohlo být bytů, zatím není jasné. Objekt jsme ještě ani nepřebrali, nemáme provedené sondy ani vypracovanou hmotovou studii,“ upozornil Dvořák. „V každém případě ale počítáme s podzemními garážemi o takové kapacitě, aby je mohli využívat i lidé z okolí, v dané lokalitě jsou problémy s parkovacími místy,“ dodal Dvořák. Tento rok chce investor připravit projekt a získat potřebná povolení. „Když všechno půjde dobře, začne se stavět na jaře roku 2017, ve stejném roce bude hotovo,“ uvedl Dvořák. Firma už se svými záměry seznámila vedení obvodu. Doubravecký starosta Milan Chalupný (ČSSD) by nejvíce uvítal, kdyby nový vlastník vzkřísil zašlou slávu Svornosti, podnik opravil a dál jej provozoval jako kulturní zařízení.Jsem ale realista, je jasné, že tohle se asi nesplní. Bytový dům postavený s ohledem na okolí je lepší ze špatných variant. Nejhorší by bylo, kdyby tam zůstalo zbořeniště nebo nějaké torzo,“ podotkl Chalupný.
Dvořák prohlásil, že obnova sálu nepřipadá v úvahu. Ostatně do toho nešel ani obvod, který měl možnost Svornost získat. Jen nejnutnější zajištění budovy by stálo třicet miliónů.
 
Plesy i bigbíty
 
Do Svornosti se kdysi chodilo na plesy a do tanečních, později alespoň na bigbítové koncerty. „Pak jej však získala do takzvaného trvalého užívání socialistická organizace Tatran. Tím začalo pro Svornost období temna,“ připomněl Ležatka. Po zániku Tatranu převzala areál Asociace víceúčelových základních organizací. Sál ještě nějakou dobu fungoval, nejdéle byla v provozu tamní hospoda. Na stále ještě vyvěšeném zaprášeném jídelním lístku figuruje půllitr gambrinusu za devatenáct korun, a to už je nějaký pátek, co v Plzni byly takovéto ceny.
Se zánikem Svornosti přijde západočeská metropole o další tradiční sál. Svazáček už léta slouží jiným účelům, v roce 2012 zmizel i Dům kultury v centru města. Funguje Beseda, Peklo a renesanci prožívá Šeříkovka ve čtvrti Slovany.