Úspěšné aukce. Prodej přebytečných nemovitostí vynesl státu za tři měsíce přes půl miliardy

09.05.2022

e15.cz: Majetkový úřad v prvním čtvrtletí inkasoval celkově 726,8 milionu korun za prodej přebytečného majetku, zejména nemovitostí. V meziročním srovnání příjmy vzrostly o více než 276 milionů korun.

„Již za první čtvrtletí se nám podařilo naplnit schválený rozpočet pro letošní rok z téměř 63 procent. Tuto částku považuji za úspěch i s ohledem na to, že výrazná část agendy úřadu žádné příjmy negeneruje,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu s vysvětlením, že úřad například zastupuje jiné organizační složky státu v soudních sporech nebo dohledává majetek zapsaný na zaniklé státní subjekty či nemovitosti s nejasnými vlastníky.
Největší část příjmů v prvním čtvrtletí tvořily prodeje nepotřebných nemovitostí, za které stát inkasoval 553 milionů korun. Z toho prodejem pozemků získal přes 265 milionů korun. Příjmy z prodejů ostatních nemovitostí, například domů a bytů, přesáhly 288 milionů korun. Příjmy z prodejů nemovitostí vzrostly o více než 251 milionů korun. Za pronájem pozemků a ostatních nemovitostí úřad získal přes 71 milionů korun, uvedla ve zprávě Arajmu.
K nejvýznamnějším prodejům patřil prodej bytových domů v Praze-Motole, za které úřad získal 138,5 milionu korun. Za téměř 50 milionů korun se prodaly čtyři pozemky v Brně o celkové výměře 9263 metrů čtverečních. Nového majitele mají také pozemky o výměře 2396 metrů čtverečních v pražských Hrdlořezech, jež slouží jako rekreační areál a sportoviště a které si jediný účastník aukce koupil za osmnáct milionů korun.
Zájem v elektronické aukci vzbudil podle ředitelky i prodej rodinného domu v Liberci. „Po 78 příhozech jej vítěz získal za téměř 12,6 milionu korun. Dále se podařilo ve veřejné dražbě za 11,2 milionu korun prodat rodinný dům s pozemky v Dolních Jirčanech,“ uvedla příklady Arajmu.
Příjmy úřadu za celý loňský rok činily 1,77 miliardy korun. „Jsou to druhé nejvyšší příjmy v téměř dvacetileté historii úřadu. Nejdražší prodanou nemovitostí se loni stal lázeňský dům Mercur v Mariánských Lázních, který se nachází u hlavní kolonády s léčivými prameny a proslulé Zpívající fontány. Ve veřejné dražbě byl po 27 příhozech prodán za 76 milionů korun,“ komentovala loňské výsledky ředitelka ve výroční zprávě.
Největší z nabízených nemovitostí se úřadu nepodařilo udat. Je to pražský Palác Broadway s minimální cenou 1,05 miliardy korun. „Jde o nejvyšší vyvolávací cenu za dobu existence úřadu. Nyní běží tříměsíční lhůta pro současného nájemce, v níž může vyvolávací cenu dorovnat. Pokud to neudělá, vyhlásíme další kolo aukce,“ uvedla mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Vyjádření nájemce, společnosti M.I.C.C., se redakci nepodařilo získat.
Druhá velká nemovitost, Hanácká kasárna v Olomouci, v lednové aukci s vyvolávací cenou 262 milionů korun nenašla nového majitele. V tomto případě úřad už další dražbu vyhlašovat nebude. „V současné době je využívá Olomoucký kraj jako středisko pro uprchlíky, takže novou dražbu vyhlašovat nebudeme,“ dodala Tesařová.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.