ÚZSVM dosáhl v roce 2019 třetích nejvyšších příjmů v historii

03.02.2020

Příjmy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dosáhly v roce 2019 celkem 1 481 384 315 korun, což představuje třetí nejvyšší částku od jeho vzniku v roce 2002. V meziročním porovnání příjmy ÚZSVM vzrostly o téměř 149 milionů korun, tedy o 11 %.

"Další část příjmů z prodeje majetku pocházejícího z trestné činnosti také odvádíme na speciální fond Ministerstva spravedlnosti. V loňském roce jsme na pomoc obětem trestných činů přispěli rekordní částkou ve výši téměř 156 milionů korun,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu s tím, že se jedná například o případy, kdy ÚZSVM zastupuje jiné organizační složky státu v soudních sporech, dohledává nemovitosti s nedostatečně identifikovanými vlastníky či majetek zapsaný na zaniklé státní subjekty, nebo prodává majetek v režimu privatizace. „Příjmy se nám podařilo v loňském roce překonat o 62 % oproti schválenému rozpočtu, což je skvělá zpráva. Výslednou částku téměř 1,5 miliardy korun považuji za mimořádný úspěch už jen s ohledem na to, že převážná část agendy ÚZSVM žádné příjmy negeneruje, nebo příjmy připadnou jiné státní instituci,“ ​dodala generální ředitelka.

 

Nejvyšší část příjmů v uplynulém roce tvořily příjmy z prodejů nepotřebných státních nemovitostí, které dosáhly více než 881 milionů korun, přičemž za prodej pozemků získal ÚZSVM 556 milionů korun a příjmy z prodeje domů a bytů pak dosáhly necelých 325 milionů korun. V roce 2019 ÚZSVM inkasoval za pronájem pozemků a ostatních nemovitostí více než 284 milionů korun.


Mezi nejvýznamnější prodeje roku 2019 se řadí prodej pozemku s budovou nákupního centra “Vysočina“ v Brně – Řečkovicích za 31 milionů korun, prodej areálu bývalé továrny na cukrovinky v Kolíně za 21,5 milionu korun či dvou pozemků ve Frenštátu pod Radhoštěm za 18,4 milionu korun. ÚZSVM se také podařilo prodat historicky cenné nemovitosti, jakými byly zámky v Načeradci a Brandýse nad Orlicí či bývalý kněžský seminář ve Vidnavě.


ÚZSVM aktuálně nabízí k prodeji v transparentním výběrovém řízení, elektronické aukci nebo dražbě například funkcionalistickou vilu z 30. let minulého století stojící v blízkosti barrandovských ateliérů za 21 milionů korun, rozlehlý pozemek o velikost 1,5 hektaru v Plzni Doubravce vhodný i pro bytovou výstavbu za 39,9 milionu korun či administrativní areál v Šumperku, který mohou zájemci získat za 20,4 milionu korun. Veškeré nabídky na prodej nepotřebného státního nemovitého i movitého majetku jsou zveřejněny na stránkách www.nabidkamajetku.cz.


Příjmy ÚZSVM v tisících Kč

 

 

 

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.