ÚZSVM dosáhl v roce 2022 druhých nejvyšších příjmů ve své historii

02.02.2023

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dosáhl v loňském roce příjmů ve výši 1,79 miliardy korun. Jedná se o druhý nejlepší výsledek ve dvacetileté historii úřadu. Navýšené příjmy podle státního rozpočtu (1,45 miliardy korun) se tak podařilo naplnit o více než 23 %. Navíc v uplynulém roce příjmy ÚZSVM převýšily výdaje o 175,3 milionu korun.

„Druhý nejlepší výsledek příjmů v historii našeho úřadu považuji za mimořádný úspěch, neboť značná část agendy ÚZSVM, jako například zastupování jiných organizačních složek státu v právních sporech, dohledávání neznámých vlastníků či řešení bezprizorních státních nemovitostí, žádné příjmy negeneruje. Navíc celkem 3 615 nemovitostí v účetní hodnotě téměř 189 milionů korun jsme v loňském roce zdarma převedli obcím a krajům,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „S prodejem nepotřebného státního majetku nám významně pomáhá elektronický aukční systém, který je snadno přístupný všem zájemcům na webu www.nabidkamajetku.cz. Díky němu se nám daří pro nemovitosti i movité věci transparentně najít v online prostředí nového vlastníka,“ dodala generální ředitelka.

 

Největší část příjmů tvořily v roce 2022 prodeje nepotřebných státních nemovitostí, za které ÚZSVM inkasoval více než 1,2 miliardy korun. Důležitou příjmovou složkou byly také pronájmy nemovitostí, které vynesly téměř 236 milionů korun. Výdaje zejména díky úsporným opatřením pak oproti roku 2021 poklesly o 43 milionů korun na 1,62 miliardy korun.

 

K nejvýznamnějším prodejům roku 2022 bezesporu patří prodej bytových domů v Praze 5 Motole, za které ÚZSVM získal 138,6 milionu korun. Za téměř 50 milionů korun se také prodaly čtyři pozemky v Brně – Žabovřeskách o celkové výměře 9 263 m2. Nového vlastníka našel i lázeňský dům Mimóza v Karlových Varech, který vítěz veřejné dražby získal za 19,5 milionu korun, nebo také pozemky o výměře 2 396 m2 v pražských Hrdlořezech, které slouží jako rekreační areál a sportoviště a které si vítěz elektronické aukce koupil za 18 milionů korun.

 

Zájem v elektronické aukci na webu www.nabidkamajetku.cz vyvolal také prodej pozemku s městskou zelení v pražských Záběhlicích. V průběhu elektronické aukce padlo 170 příhozů, díky kterým se výsledná cena vyšplhala na 16,75 milionu korun. Novým majitelem se pak na základě předkupního práva stalo hlavní město Praha. Napínavá byla elektronická aukce bývalé služebny Policie ČR v Českém Těšíně. Konečná kupní cena dosáhla po 41 příhozech více než 11 milionů korun.

 

Aktuálně se mohou zájemci na stránkách www.nabidkamajetku.cz zapojit do více než 600 elektronických aukcí nemovitostí i movitých věcí a vybírat z pestré škály nabídek, které nabízí nejen ÚZSVM, ale i jiné státní instituce. Ve výběrovém řízení s elektronickou aukcí ÚZSVM prodává například výjimečnou stavbu Paláce Broadway ležící v nejlukrativnější části Prahy. Minimální cena za tuto jedinečnou nemovitost činí 990 milionů korun. Zájemci mohou získat také čtyři pozemky na pražském Břevnově u hotelu Pyramida. Minimální cena v této aukci činí 381,5 milionu korun.  Nového majitele hledáme také pro unikátní podkrovní byt na pražské Kampě, který nabízíme za 14,3 milionu korun, nebo secesní Sochovu vilu, která se nachází v centru města Litovel, za 6 milionů korun. V nejbližší době pak připravujeme prodej Geipelovy vily v centru Aše, kterou si v roce 1888 nechal postavit významný ašský továrník a mecenáš Gustav Geipel. Podrobnosti o prodeji této výjimečné historické nemovitosti  budou rovněž zveřejněny na webu www.nabidkamajetku.cz.

Přílohy:PŘÍJMY celkem za 2005-2022.jpg
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.