ÚZSVM odvedl do státního rozpočtu 3,3 mil. Kč pocházejících z trestné činnosti

16.09.2020 - Frýdek-Místek

Okresní soud ve Frýdku-Místku vydal dvě usnesení, kterými došlo k zabrání peněžních prostředků ve výši 102 091,5 a 29 873 amerických dolarů.

Tyto částky byly policií zajištěny již v roce 2014 na bankovních účtech. Účty u poboček ve Frýdku-Místku a v Kopřivnici zakládaly osoby, které zde vystupovaly pod nepravými jmény a prokazovaly se švédskými a nizozemskými cestovními doklady, které byly evidovány jako ztracené nebo odcizené. Na tyto účty bylo připsáno několik plateb mexických a venezuelských společností. Příjemci měly být společnosti sídlící na území Číny a Francie.

 

Mexická dovozní společnost následně reklamovala jednu provedenou platební transakci s tím, že došlo k napadení její emailové korespondence s obchodními partnery, v jehož důsledku byla částka ve výši 102 091,5 dolaru převedena na účet v České republice. V roce 2017 byly vyslechnuty osoby oprávněné jednat za tuto společnost, které požadovaly, aby byla částka převedena společnosti sídlící v Číně, od které nakoupili zboží. Svůj nárok na peněžní prostředky mexická společnost neuplatnila. S Čínou však Česká republika nemá uzavřenu smlouvu o poskytování právní pomoci. Podobný osud měla i platba venezuelské společnosti ve výši 29 873 dolarů.

 

Na základě všech skutečností bylo soudem vyhodnoceno, že se jedná o peněžní prostředky pocházející z trestné činnosti a rozhodl o jejich zabrání v souladu s trestním zákoníkem. Frýdecko-místeckým pracovištěm Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových byl následně zajištěn převod těchto prostředků do státního rozpočtu, do kterého bylo dle aktuálního měnového kurzu převedeno 3 304 570 Kč.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.