ÚZSVM uspěl u Ústavního soudu ve věci majetku nárokovaného Nadací knížete z Lichtenštejna

25.02.2020

Ústavní soud odmítl ústavní stížnost Nadace knížete z Lichtenštejna ve věci nemovitostí ve středních Čechách. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) tak uhájil majetkové zájmy České republiky. Ve sporu již dříve ve prospěch ÚZSVM pravomocně rozhodly Okresní soud Praha - východ, Krajský soud v Praze i Nejvyšší soud.

„Ústavní soud potvrdil právní názor ÚZSVM, že se jedná o majetek státu získaný podle dekretů prezidenta republiky v roce 1945. Předpokládáme, že obdobné závěry budou přijaty i v desítkách sporů vyvolaných Nadací knížete z Lichtenštejna ohledně tisíců nemovitostí v celé České republice, včetně například Lednicko-valtického areálu. Prozatím bylo nepravomocně rozhodnuto ve dvou soudních sporech, a to ve prospěch České republiky. ÚZSVM bude i nadále účinně hájit majetkové zájmy státu," ​uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

 

ÚZSVM konstantně zastává právní názor, že vlastnické právo Lichtenštejnů k majetku přešlo do vlastnictví státu po právu na základě konfiskace podle dekretů prezidenta republiky z roku 1945. ÚZSVM nesouhlasí s tvrzením, že předmětný majetek byl odebrán nezákonně. Ústavní soud nyní dospěl k závěru, že ústavní stížnost Nadace knížete z Lichtenštejna je zjevně neopodstatněná, a potvrdil tak pravomocná rozhodnutí obecných soudů i Nejvyššího soudu.

 

V současné době je proti státu vedeno několik desítek soudních sporů o vydání nemovitostí po celé České republice. ÚZSVM předpokládá, že aktuální usnesení Ústavního soudu bude mít zásadní vliv i na tyto spory.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.