ÚZSVM vyhlásil největší prodej ve své historii – areál zámku Štiřín

17.05.2024

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dnes na svých webových stránkách www.nabidkamajetku.cz zveřejnil výběrové řízení s elektronickou aukcí výjimečného areálu zámku Štiřín nacházejícího se blízko Prahy. Donedávna sloužil areál jako hotel s restaurací, wellness centrem a golfovým hřištěm. Jedná se o unikátní investiční příležitost a zároveň o prodej s historicky nejvyšší vyhlášenou minimální cenou. Ta činí 3,3 miliardy korun.

„Areál zámku Štiřín je pro stát nepotřebný. Za účelem maximální transparentnosti a veřejné kontroly vyhlásil ÚZSVM prodej formou výběrového řízení s elektronickou aukcí. Její průběh může veřejnost sledovat on-line,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

 

Elektronická aukce areálu zámku Štiřín bude zahájena 11. září 2024 ve 12 hodin a potrvá do 13. září 2024 do 12 hodin. Nejnižší podání v elektronické aukci bylo stanoveno na 3 miliardy a 300 milionů korun. Před jejím začátkem, tj. 10. září do půlnoci, musí zájemci složit kauci ve výši 30 milionů korun. Termíny prohlídek budovy pro zájemce jsou naplánovány od června do září. Více informací k elektronické aukci areálu zámku Štiřín naleznete zde. Další informace o zámeckém areálu jsou k dispozici také na tomto odkaze: https://www.uzsvm.cz/zamek-stirin-vyjimecny-areal-blizko-prahy

 

Zámecký areál leží přibližně 25 kilometrů jihovýchodně od centra Prahy. Jeho součástí je zámek z 18. století. Dnešní podobu zámek získal kolem roku 1900, kdy byl upraven podle projektu architekta Jiřího Stibrala. V roce 1945 se vlastníkem zámku stal stát. V letech 1985 – 1993 byly v zámku provedeny úpravy se záměrem budoucího hotelového využití. Prostory v prvním patře zámku byly využívány jako konferenční sály a salonky pro hosty. Areál zámku Štiřín byl provozován jako hotel s restaurací, wellness centrem a golfovým hřištěm. Nejednalo se tak o zámecký areál, který by byl běžně přístupný veřejnosti. K zámku náleží i malebný zámecký park v anglickém stylu sloužící jako golfové hřiště.

 

ÚZSVM se stal příslušný hospodařit s areálem zámku Štiřín 1. června 2023, a to na základě smlouvy o předání majetku a o změně příslušnosti hospodařit s majetkem státu uzavřené mezi ÚZSVM a Zámkem Štiřín, příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí. Již v době převodu na ÚZSVM byl areál uzavřen. V souladu se svými zákonnými povinnostmi, nabízel ÚZSVM areál zámku Štiřín ostatním státním institucím. Žádná státní instituce o nemovitosti zájem neprojevila, a to ani po konci více než tříměsíční vnitrostátní nabídky. Areál štiřínského zámku je tak pro stát nepotřebný. Národnímu památkovému ústavu bylo převedeno 1 665 movitých položek ze zámeckého mobiliáře.

 

Zákonem preferovaný způsob nakládání s nepotřebným státním majetkem je prodej prostřednictvím transparentního výběrového řízení. ÚZSVM v případě zámku Štiřín neshledal důvod pro odchýlení se od tohoto postupu, i kvůli vysokým nákladům daňových poplatníků na správu prázdného a pro stát nepotřebného majetku.

Přílohy:3P4A7879.jpgDJI_0958.jpgIMG_7877.jpg3P4A7727.jpg3P4A7729.jpg3P4A7869.jpg3P4A7890.jpg3P4A7943.jpg3P4A7964-HDR.jpgIMG_7888_golf.jpgIMG_7880_golf.jpg3P4A7753.jpg
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.