ÚZSVM záchranu bývalé věznice v Uherském Hradišti maximálně urychluje

28.02.2020

Na základě ne zcela přesných informací v článku Aktuálně.cz vedení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových jasně deklaruje, že rekonstrukce bývalé věznice v Uherském Hradišti je prioritou a udělá vše, aby se celá akce stihla co nejdříve to předpisy a povinné postupy dovolí. Vedení ÚZSVM považuje výroky ředitele Územního pracoviště ÚZSVM Brno Mgr. Popelky za velice nešťastné.

Záchrana této jedinečné kulturní památky je jednou z našich zásadních priorit a v současnosti nejvýznamnější investicí, a to i z celorepublikového pohledu. Proto bývalé věznici v Uherském Hradišti věnujeme maximální pozornost. Předtím než jsme areál převzali, se pro jeho záchranu neudělalo mnoho desítek let vůbec nic.   
 
Nyní děláme vše pro to, abychom veškeré práce maximálně urychlili a vdechli areálu nový život. Ve spolupráci se Slováckým muzeem vybudujeme důstojné Muzeum totality jakožto připomenutí pohnuté historie věznice. Nicméně celá řada kroků je dána zákony a předpisy, obzvlášť v případě významné kulturní památky, a urychlit se z objektivních důvodů nedá. Veškeré kroky budeme koordinovat s památkáři.
 
Na záchraně tohoto jedinečného areálu již nyní usilovně pracujeme. V bývalé věznici aktuálně probíhají vyklízecí práce. Firma, která byla vybrána na základě transparentního výběrového řízení, zajišťuje kompletní vyklizení prostor objektu, odvoz veškerého vytěženého materiálu a jeho ekologickou likvidaci. Cílem je kompletní vyčištění od nežádoucích nepotřebných věcí, odpadu, stavební suti atd. a vyčištění interiéru i budov od rostoucích náletů, abychom následně mohli budovu zaměřit a mohly v ní probíhat další potřebné průzkumy.
 
Připravujeme na základě proběhlého transparentního zadávacího řízení detailní zaměření objektu, resp. skutečného provedení stavby, které by mělo začít v následujících týdnech. Dále s ohledem na aktuální stav střechy věznice činíme nezbytné kroky k jejímu zabezpečení, a to zejména z důvodu ochrany osob a z důvodu zabránění zhoršování stavebně technického stavu jak vlastní střechy, tak i budovy bývalé věznice, a to do doby než bude zahájena plánovaná celková rekonstrukce  věznice.
 
Následovat budou nezbytné a povinné průzkumy, jako stavebně technický průzkum (včetně dalších průzkumů: mykologický, geologický, radonový, statický, vlhkostních poměrů stavby, stavu výplní otvorů, stavebně technického a mykologického stavu krovu, biologický, technické infrastruktury a podzemních staveb), dále stavebně historický průzkum (včetně dalších průzkumů: stratigrafický exteriéru, stratigrafický interiéru a provedení pasportu původních prvků) a konečně i archeologický průzkum.  
 
Poté z těch hlavních kroků bude zpracována dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení, dokumentace pro provedení stavby a poté veřejná zakázka na dodavatele stavby. Tyto kroky bohužel vždy trvají řadu měsíců (stavební řízení atd.). Dle předběžného harmonogramu samotné rekonstrukční práce na budově bývalé věznice budou moci být zahájeny přibližně v roce 2025 a skončit na přelomu let 2027 a 2028. Nicméně konkrétní termín bude odvislý od dokončení veškerých přípravných prací a průzkumů, zásadním cílem je celý projekt maximálně urychlit.
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.