ÚZSVM zajistil ošetření 140 let staré lípy

25.05.2023 - Nový Jičín

Zaměstnanci novojičínského pracoviště ÚZSVM zajistili bezpečnostní řez 19 metrů vysoké lípy malolisté ve Vsetíně-Jasence.

Zhoršený zdravotní stav této dřeviny byl posouzen Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, která odhadla stáří lípy na 140 let a doporučila její bezpečné ošetření.

 

Kulovitá koruna lípy byla z horní poloviny obsazena jmelím. Tento poloparazitický keřík odebírá z cévního systému stromu živiny i vodu. Na lípě byly také větší suché větve, které by v případě pádu mohly způsobit zranění nebo škody na majetku, protože koruna stromu významně zasahovala do zahrady rodinného domu. Pro zajištění bezpečnosti v okolí a zlepšení vitality stromu bylo tedy na místě lípu ošetřit, což se díky práci odborné arboristické firmy stihlo ještě v době tzv. období vegetačního klidu.

 

Lípa malolistá (nazývaná také lípa srdčitá) může dorůst 30 i více metrů. V Čechách je oblíbená jako okrasný a také jako medonosný strom. Její květy jsou hojně používány v léčitelství a její dobře opracovatelné dřevo je oblíbené mezi řezbáři i výrobci hudebních nástrojů. Pro svůj statný kmen a mohutnou korunu se vysazuje i jako stínící strom.

Přílohy:Před ořezem.jpgPo ořezu.JPG
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.