Úterý, 18. února 2020

ÚZSVM v příjmech překročil 859 milionů korun a zastupuje rekordní počet státních institucí

14.09.2016 |
ÚZSVM v příjmech překročil 859 milionů korun a zastupuje rekordní počet státních institucí
Za prvních osm měsíců letošního roku vykázal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) příjmy ve výši 859,4 milionu korun. Oproti loňskému roku se jedná o nárůst o více než 56 milionů, tedy o 7 procent. Ve srovnání s rokem 2014 příjmy meziročně vzrostly dokonce o více než 301 milionů korun, což představuje nárůst o 54 procent. Výdaje naopak meziročně klesly o 24 milionů, tedy o tři procenta. Zároveň ÚZSVM uzavřel rekordní počet dohod o právním zastupování státních institucí, čímž šetří státu výrazné prostředky na externí právní kanceláře.
„Daří se nám zvyšovat příjmy a zároveň snižujeme výdaje. Jednáme s dodavateli a dosahujeme výrazných slev,“ prohlásila generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu s tím, že na snížení výdajů se významně podílel pokles výdajů programového financování, tedy zejména výdaje za IT systémy. „Razantně zvyšujeme transparentnost úřadu a posilujeme veřejnou kontrolu. Zveřejnili jsme například seznam všech nemovitostí ÚZSVM, veškerý majetek, který si navzájem nabízejí všechny státní úřady, umožnili jsme veřejnosti účast při otevírání nabídek doručených ve výběrových řízeních i veřejných zakázkách. Na portále Otevřených dat Ministerstva financí jsme zveřejnili reporty z Centrálního registru administrativních budov. Veřejnost může zjistit detailní údaje o umístění složek státu i vynakládaných prostředcích, například: celkovou a volnou plochu jednotlivých objektů, průměrnou plochu kanceláří na jednoho zaměstnance, počet umístěných zaměstnanců, výdaje za provoz a údržbu nebo placené a inkasované nájemné“ dodala generální ředitelka.  „Jsem ráda, že jsme za tuto naši snahu byli nominování na cenu Otevřeno občanského sdružení Otevřená společnost. Důsledně uplatňuji principy transparentnosti a péče řádného hospodáře. Mé aktivity ovšem nevnímají všichni kladně. Končí totiž doba parazitování na prostředcích státu i jeho majetku. Za tento nový trend jsem odměněna řadou výhrůžek smrtí, mediální i sociální likvidací. Podala jsem samozřejmě trestní oznámení,“ uzavřela generální ředitelka.
ÚZSVM také v letošním roce uzavřel s organizačními složkami státu rekordních 1119 dohod o jejich zastupování v soudních sporech. Za stejné období v minulém roce jich úřad podepsal 512, jedná se tak o meziroční nárůst přes 119 procent. Oproti předloňsku, kdy bylo ve stejném období uzavřeno 208 dohod, se jedná dokonce o nárůst přes 438 procent.
Nejvíce se na příjmech úřadu podílely příjmy z prodeje pozemků, ty dosáhly 312,7 milionu korun. Příjmy z prodeje ostatních nemovitostí (bytů, domů a nebytových prostor) přesáhly 152,5 milionu korun.  Příjmy z pronájmů pozemků za prvních osm měsíců letošního roku stouply na 138,4 milionů korun.
Podíl na příjmech úřadu za letošní leden až srpen má například prodej historického domu s pozemky nacházející se v centru Pardubic v těsné blízkosti zámku za 10 milionů korun. Mezi dalšími významnými příjmy byl prodej penzionu v Rozvadově za 14 milionů korun, prodej pozemků pod nákupním centrem v Českých Budějovicích za 19,5 milionu korun nebo prodej šesti pozemků o celkové výměře přesahující 5 000 m2 v Praze Podolí v hodnotě 19 milionů korun. Prodej budovy bývalého vojenského štábu v areálu Kasáren pod Radobýlem městu Litoměřice vynesl 15,4 milionu korun a prodej budovy bývalého kulturního domu s přilehlým pozemkem na ulici Hraniční v Olomouci pak 12,5 milionu korun.
 

uzavřené příjmy 2008-2016 - srpen __ graf 1.jpg

Vývoj výdajů v letech 2008–2016, období leden – srpen_graf 2.jpg
uzavřené dohody 2014-2016_srpen_graf 3.jpg