Středa, 27. května 2020

Nebezpečné psy majiteli zabaví. Neví ale kdy

18.09.2009
Nebezpečný pes křížené rasy amerického pitbula Merlin pokousal v posledních měsících sedm lidí včetně strážníka městské policie. Málem zmrzačil psa a napadl několik dalších. Jeho pán Miroslav Létal z Karlových Varů jej ale společně s dalším stejným psem, ovšem klidnější Bárou, klidně vodí dál po lázeňských ulicích.

Nebezpečný pes křížené rasy amerického pitbula Merlin pokousal v posledních měsících sedm lidí včetně strážníka městské policie. Málem zmrzačil psa a napadl několik dalších. Jeho pán Miroslav Létal z Karlových Varů jej ale společně s dalším stejným psem, ovšem klidnější Bárou, klidně vodí dál po lázeňských ulicích. Lidé se jich bojí a říkají, že je jen otázkou času, než napadnou a zraní někoho dalšího. Zaráží je fakt, že i když už je Létal v této souvislosti obviněný z výtržnictví, ublížení na zdraví a útoku na veřejného činitele, ke kterému přibude i maření výkonu úředního rozhodnutí, psy má stále u sebe a nikdo mu není schopný je odebrat. Nyní to vypadá, že po týdnech otálení se úřady rozhoupaly a Merlina Létalovi vezmou.

Děláme všechno proto, abychom Merlina Miroslavu Létalovi vzali a Létal zase dělá všechno proto, aby nám ho dát nemusel, řekl ředitel pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Plzni Karel Hála. Právě jeho úřad je na samotném konci celá anabáze, která začala tím, že agresivní psi skončili v útulku. Jenže zvířata se vrátila zpět kmajiteli. Nikdo totiž nevydal rozhodnutí, že psi nemají zůstat u majitele.

Krátkou nadějí pro znepokojené lidi byl až trestní příkaz z 15. května, který vystavil soudce Okresního soudu v Karlových Varech Tomáš Mahr, a podle něj propadl pitbul Merlin státu. Když ale pracovníci okresního soudu opakovaně vyzývali majitele, aby psa dobrovolně vydal, dozvěděli se od Létala, že Merlin utekl. Teď je vše věcí toho, komu pes propadl, a to je Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten Létala dvakrát vyzval, nikdy ale nepřišel. Je to s odebráním psa složitější, řekl soudce Mahr. Trestní příkaz platí, ovšem zákon s touto alternativou, kdy má být odebrána živá bytost, nepočítá, uvedl.
Podle Mahra zákon neřeší, kdo by měl psa odchytit. Když propadne nějaká konkrétní věc, tak ji Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jednoduše odebere. Ohledně psa je to ale tak, že jde o díru v zákoně. Vlastníkem psa je nyní stát. Vypadá to tedy, že se úřad k věci staví zády, že jsou ale i bezradní a neví, co s tím dál dělat. Myslím si, že se mohou obrátit na policii nebo strážníky, aby jim byli nápomocni a psy odebrali, vysvětlil Mahr.

Ř˜editel Karel Hála řekl, že věc šetří. Soudce Mahr má pravdu v tom, že případ je naprosto ojedinělý. Létal na naše výzvy nereagoval. Kontaktovali jsme a budeme kontaktovat opět soud a všechno směřuje k tomu, že policii o odebrání zřejmě požádáme my nebo justice. Jak to bude prakticky ale zatím přesně nevíme. Problémem je také to, že Létal tvrdí, že pes není jeho a že ho nemůže vydat, dodal Hála.
Lidé se tak bojí dál. Máme ze psů strach. Hlavně z Merlina. Kam až to půjde? Co musí ještě kromě mnoha obětí psi udělat, aby se někdo chytil za nos a začal jednat? To, že je na majitele krátká policie i soud, protože Létal s nikým nekomunikuje, není argument pro to, abychom žili ve strachu, řekla žena, jejíž jméno redakce zná, ale nechtěla ho kvůli reálné hrozbě problémů zveřejnit.

Soudu by jistě pomohla i fotografie psů s Létalem, která by dokázala, že jsou stále s ním. Tento fakt ale potvrzují i sousedé Létala. e jde o tyto psy, dokazuje i fotografie MF DNES pořízená 8. září naproti dolnímu vlakovému nádraží. Problémem je také to, že když do domu na Sokolovské ulici, kde Létal bydlí, přijedou policisté, nikdo o ničem nechce mluvit a nikdo najednou nic neví a nechce se do ničeho míchat, dodal Mahr.

Létal už dříve řekl, že řeči o napadení jsou pomluvy a že psi by měli jít do útulku jen proto, že má na ně zálusk jiný majitel. Nikdy se prý nikomu nic nestalo.
Zmiňovaných sedm případů se odehrálo krátce po sobě. Létal v dubnu nejdříve cizinci z Asie vulgárně nadával a snažil se ho udeřit pěstí do obličeje. Pak na něj poštval své psy. Pes pokousal cizince na pravém i levém boku, řekla policistka Zdeňka Papežová. Miroslav Létal poštval psy i na zakročujícího strážníka. Jeden z nich se mu opakovaně zakousl do stehna a způsobil mu zranění. Strážník se dvanáct dnů léčil.